Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

“ASLANLARIN YURDUNU ÇAKALLARA TESLİM ETMEYELİM”!..

“ASLANLARIN YURDUNU ÇAKALLARA TESLİM ETMEYELİM”!..

Birleşin.

Yerel seçimler üzerine bir iki kelamla merhaba.

Öncelikle 31 Mart yerel seçimleri vesilesi ile birlikte her yerde yolsuzluklar camii ve ahırlara bile AKP yüzlerce sahte kayıt yaparken, her yerde bu yönde büyük bir yolsuzluk rüzgarı esiyorken DERSİM’de adeta fırtına kopuyor.

Öncelikle, “Belediye sosyalizmi”(!) solu siyasal tarihinde ne yazıkki ne Fatsa’da ve nede Dersim’de ve nede dünyanın başka hiç bir yerinde hayat bulmadı.!
Bulmazdı.
Lakin, gerçekten sosyalizme inancı olan her sosyalistlin bu hayalden uzak yaşamasını isterim.
İktidarı elinde tutan egemen sınıfların devlet aygıtı zor, şiddet ve baskı anlayışı ile iktidarda olduğu sürece çıkarlarının azda olsa zedelendiğini gördüğü ve his ettiği her yerde devlet o farklı şekil ve yöntemleri ile hep devreye girer.
Var olan egemen sınıf kendi iktidarına karşı olan her farklı ve tehlikeli adımı atar ve kendisine karşı oluşacak tehlikeyi mutlaka ortadan kaldırır.

Fatsa örneği bu konudaki acı deneyimi ile ortadadır.

Bunun örnekleri uzağa gitmeye bile gerek bırakmayacak kadar yakın tarihimizde 102 belediyenin yaşadığına bakmak yeterlidir.
Şartların ve sürecin elverdiği ölçüde bu alanlarıda sonuna kadar en iyi şekilde kulanmak önemli ve gereklidir.
Bunu yadsımamak ve red etmemekle ile birlikte bunu esas almamak ve mutlaklaştırmamak gerekir!

Maalesef sosyalizm adına esen yanlış hava Dersim’de bu yönlü ESİYOR!
Bu hayali taşıyanların adı ve şanı ne olursa olsun, rüyasında darı gören tavuk misali bir hayalden öte ve sosyalist iktidarı ve ihtilal anlayışını red eden bir anlayışa götürür.

SOSYALİZM ve iktidar perspektifi var olan devlet yıkılmadığı sürece mümkün değildir. Komünistlerin dünyada belediye ile sosyalizm gerçekleştirilmiş bir tek örnegi varsa söyleyin bizde öğrenelim.

DERSİM üzerindeki yerel seçimler ile ilgili ilk aday adaylığını açıklayan ve hala görüşmelerin bile sonuçlanmadığı bir aşamada sayın Maçoğlu’nun aday adaylığını açıklamasıyla ortaya çıkan çelişki ve kurumlar arasında var olan ittifaklar ve güçbirliği bu süreçten sonra resmen bitmiş ve noktalanmamış olduğu halde ortada olan resim böyle görünüyordu ki; onun bu zamansız açıklaması bana görede manidardır!

Maçoğlu’nun bu çıkışı ardında oldukça etik olmayan karşılıklı “eleştiriler”! (ki, bunların çoğu CHP ve akp trolleri olduğu açık!)mevsimle birlikte başlayan havayı alanda dahada soğuk ve zemheriye çevirildi.

Öncelikle anti faşist dost kurumların esas önceliği kurumların istem ve dayatmaları değil, sürecin alana ve bölgeye dayatmış olduğu o soğuk havayı bozmak.
Dersim’in tarihi değerleri dili, kültürü üzerinde ortak demokrasi kültürünün egemen kılan her kesin aday olma hakkına karşı saygılı olmalarını ve bu ortak adımı büyük bir olgunlukla birlikte atmalarını arzulardım.

Taraflar arasında bu yaklaşım alanda maalesef ortaya çıkmadı!

Maçoğlu’nun son dört yıl içindeki OVACIK bazında ortaya koyduğu kim hangi pencereden bakarsa baksın görünen olumsuzlukları ve siyasal tutarsızlıkları ( ortalıkta gezinen bilgi ve belgeler)(!) ile birlikte alanda atmış olduğu pratik adımı ,sosyalist değil, demokratik bir adımdır.

Tartışmaların öteki yanında çıkan çok daha olumsuz ve artık eleştiri boyutunu aşan hakaret ve parçalanmaya götüren yaklaşım ise sanki HDP’nin belediyelerde hiç bir şey yapmadığı yapılanların anti demokratik olduğu yolsuzluk ve belediyeleri talan ettiği imajını var!

Bu gayri ahlaki bir durumdur!

CHP-AKP trollerinin ve bazı CHP’li eski ipliği pazara çıkmış şahısların ki kimi bir dönem Meclis’te yer almış ve kimi de son seçimlerde sadece genel başkana kadar gidip bir resim çektikten sonra geri dönmüş onur madalyası olan bir takım çevrelerin provakatif saldırıları oldu.

Taraf olma adına bir çok dürüst insan bu arada bu ayrıştırma oyununa geliyor!
Bunun var olan iktidar partisi bile iddia edemezken bütün inceleme ve teftiş raporları ile ortadayken, sol olduğunu ve hatta “sosyalist” olduğunu iddia eden şahsiyetlerin bu duruma ve havaya kapılmış olduğunu maalesef görüyor ve üzülüyorum.
Hatalar eksiklikler yok mu elbette var.
Lakin, böylesi bir inkar ve yaklaşım nohut fasulye üzerinden estirilen yanlış ve yıpratıcı yaklaşımla eş anlamdadır.

Bu ayrışma kime ne kazandırır?
Kim kazançlı çıkar?

Daha önceki seçim sonuçları ortada.
Buna göre; Bdp; % 45, Chp % 33, Dhf % 14, Akp % 8
Dersim oyları her kesim açısında kemik oylar!
Çok büyük bir oynama beklemiyorum.

TKP ve CHP ortak olmuş (ise!)olsa ki hava bu yönde buna bir iki puan oynama ile bakmış olsak sonuç olarak resmî olmayan bir plan seçim akşamı bu kezde farklı okunur ki bence esasında dananın kuyruğu burada kopar.

Umarım yanılırım!

Velakin;“Bugün görünmeyen ki resmiyet açısında böyle”!.
Bu resmî ve resmiyeti tam ve net olarak seçim akşamı hep birlikte göreceğiz!.

Böylesi bir kazanım bana göre asla Dersim halkının kazanımı olmayacaktır.

Umarım bu oynanan oyunu kurumlarınız tam bir sağ duyulu yaklaşımla bozar. Bu bağlamda alanda özgün talepler ve öncelikle demokratik kurumlarımızın AKP ve CHP’nin bölgedeki plan ve projelerlerini boşa çıkarmak, gasp edilen Dersim halkının iradesi için sağ duyu ile süreci bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyor karşılıklı adım atılmasını bütün güçlerin akanda daha güçlü bir irade için devrimci güç birliğini önemsiyorum.

Umarım; bir kez daha hdp ile eş başkanlık dahilinde ortak devrimci bir irade ile sürece birlikte el KOYMAK il ve ilçelerde sarayın CHP eliyle Dersim’de oynanan bu kirli osmanlı oyunu bozmaktır.

Aslanların yurdunu çakallara teslim etmeyelim !
Söz karar yetki halkın ise halkın büyük çoğunluğunun gönlünde yatanda budur.

Birleşin!…

Saygılarımla
Hüseyin Yanaç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir