Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kızıldere Devrimci Dayanışma Ruhunun Adıdır!

 

Bundan tam 48 yıl önce, Mahir Çayan ile yoldaşları, THKO’lu yoldaşlarıyla birlikte, kendileri gibi aynı devrim ateşinin içinde pişen ve olgunlaşan THKO’nun üç önderi Deniz GEZMİŞYusuf ASLANHüseyin İNAN‘ın idamlarını engellemek amacıyla eylem kararı aldılar. O’nlar,  Deniz’leri, cellatların kanlı ellerinden alabilmek için devrimci dayanışma ruhunu şahlandırarak  iki İngiliz teknisyenini rehin aldılar. Bu eylemlerinin ertesinde, Tokat‘ın Niksar İlçesi’ne bağlı olan Kızıldere köyünde, kerpiçten bir evde zalimler tarafından kuşatıldılar.

On’lar,” etraflarını akbabalar gibi saran faşist sürülerinin “Teslim olun!çağrılarına “Biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik…” haykırışlarıyla cevap verdiler. Bu yönüyle Kızıldere direnişi, ’71 devrimcilerinin yazdıkları direniş destanlarının doruklarındandır. Aynı zamanda soylu bir devrimci dayanışma, vefa ve siper yoldaşlığı örneğidir. Kızıldere’de somutlaşan devrimci tutum ve ruh, aradan 48 yıl geçmesine rağmen mazlumlara umut olmaya devam ediyor.

Tarihin belirli kavşakları vardır. Bu kavşaklar bazen kendiliğinden gelişen seyirlerin sonucu olarak geçilir, bazen ise geçilemezler. Kavşağı geçmek için ilkin, cürete ihtiyaç vardır. Bunu yapmak için ileri atılan ve cüret edenler ise halkın öncüleri, kahramanlarıdırlar. Bu minvalde 30 Mart, hiç kuşkusuz, bir kahramanlık abidesidir!

O’nları saygıyla  anıyoruz…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir