Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

BRAUNSCHWEİG KENTİ, KORANAVİRÜS’ÜN ACI KAYBI METİN ASLAN İÇİN YASTA!

– Ali Akdemir –
Almanya’nın Bruanschweig kentinde 30 yıldır “Tandure” isimli restoranı işleten Tunceli/Hozat’lı, 63 yaşındaki Metin Aslan pazar günü yakalandığı Koronavirüs’e yenik düşürek yaşamdan koptu.
15 yaşında Almanya’ya gelen, yaklaşık 30 yıldır kendi elleriyle kurduğu “Tandure” isimli restoranı işleten, Türk/Kürt mutfağının en güzel örneklerini başarıyla Alman’lara tanıtan gönüllü kültür elçisi Metin Aslan’ın ölümü, Braunschweig kentinde yaşayan Almanları ve göçmenleri yasa boğdu.
Bölgedeki Alman basını konuya geniş yer verirken, Eintracht Braunschweig futbol takımıda resmi sitelerinden bir açıklama yaparak, kendilerini her zaman destekleyen ve ailenin bir parçası olan, Metin Aslan’ın ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirerek, aileye başsağlığı dileklerini ilettiler.
Bir süre önce eşiyle tatil için Vietnam’a gittiği belirtilen Aslan’ın, döndüklerinde evlerinde eşiyle birlikte, koronavirüs karantinasında olduğu, nükseden kalp rahatsızlığına eşlik eden nefes darlığı ve şeker hastalığı yüzünden kaldırıldığı hastahanede pazar günü can verdiği, eşinin ise hastalığı yendiği belirtildi.
BİLANÇO ARTIYOR!
Tüm dünyayı kısa sürede esir alan ve her geçen gün etkisini daha da artırarak, ulaştığı korkutucu bilançosuyla, hayatımızın merkezine yerleşen Koronavirüs, Almanya’da da etkisini göstererek can almaya, bizleri sevdiklerimizden koparmaya devam ediyor.
Braunschweig kentinde yıllarca gastronomi dalında başarıyla hizmet veren ve bölgenin tanınmış ünlü restorantını, bugüne kadar istikrarlı olarak işleten, bölgedeki göçmen ve Almanların beğenisini ve sevgisini kazanan, Türkiye’li Metin Aslan da, koronavirüsünün kurbanı oldu.
Son ölüm olayıyla birlikte, Almanya’da ölen Türklerin sayısı 34’e yükseldi.
Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı, son 24 saatte 1 bin 344 artarak 101 bin 122’ye, ölenlerin sayısı ise 1342’ye yükseldi.
Almanya’da Kovid-19’dan en fazla etkilenen eyalet Bavyera olurken, onu ülkede en fazla Türk’ün de yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) takip etti.
ALi AKDEMİR YORUM
” Yüreğim daralıyor. Hüzün doluyum. Hüzün doluyum ki, dağlar delmecesine… Dostlar bizi bir bir, birakip gidiyor hiç gelmemecesine…”
Ölen birileri üzerine bir şeyler yazmak zordur. Bir de bu tanıdığn bir kişi olunca zorluk katlanıyor… Yaşamla buluşması ve vedalaşması 63 yıla sığan, özgürlük şehri Dersimin yiğit gülü seni nasil anlatabilirim’ki? Kelebeklerin pervaneye dönüştüğü, sözün aşka, aşkın semaha durduğu Hozat’ın güzel gülüşlü çocuğu… Senin ölümünü inanmak çok zor geliyor insana. Sen munzurun suyunu icmiş, o bölgenin paylaşımcı güzelliğini çevrende koruyup-yaöatmaya çalışmış, binlerce yıllık eşitlik-kardeşlik özlemimizi günümüze taşımış bir geleneğin temsilcisiydin.
Sen baharı sevdaya, sevdalari ruha, kelimelerin ağıtlara-çığlığa dönüştüğü, türkülerin gönüllerde taht kurduğu toprakların paylaşımcı çocuğuydun.
BiR TÜRKÜSÜN SEN
Seninle 1980 yıllarda tanışmıştım. 1988 yılında nisan ayında Burdur’da “30 Dönem Bedelli Askerlikte”, yollarımız birlikte tekrar kesişmişti. Burdur’da 1 mayısta, çarşı izninde doğum günümü ( 27 yaşıma girmiştim ) sen, kassel’den Mustafa Arslan ve İlyas’la birlikte kutlamıştık.
Mayıs ayının 10’un da birlikte tezkere alıp, sen, ilyas ve ben birlikte bir araba kiralayıp Antalya’ya geçmiş ve orada 4 gün birlikte geçirip yorgunluk gidermiştik.
Artık sen yoksun aramızda… Koronavirüsü denilen illet hastalık seni bizden koparıp aldı. Cenaze törenine bile yaşadığımız olağanüstü süreçten dolayı, katılamayıp, seni sonsuzluğa ellerimizin ve omuzlarımızın üstünde sevdiğin türkülerle uğurlayamıyoruz!!!
Seni Yıldızlara Gönderiyoruz! Orada Işıklar İçinde Uyu!!!
Seni Hasan Hüseyin Korkmazgil’in şu dizeleriyle sonsuzluğa uğurluyorum!
” Ey acılara tad veren güzellik,
Yüreğimize Hoşgeldin!
Geldin de,
Çicekli dallara döndürdün öfkemizi…
Artık, ister dolu yağsın ömrümüze,
isterse kor,
Biz’ki bildikten sonra sevmeyi,
Bütün sabahlar,
Acı renginde olsa ne çıkar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir