Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

BEN GÜVELERİ KANDIRIYORUM

Kadının biri bir gün alışverişe gider, bir tekstil dükkanına girer etrafı incelerken, gözü bir yorgana takılır, yorganın üzerinde yüzde yüz “yün” yazılıdır.Oyan çevirir bu yanı çevirir, bakar ki yün değildir, satıcıya döner kardeşim utanmıyor musunuz !! pamuk olan yorganı   yün diye satmaya deyince, satıcı pişkin; pişkin gülerek, bunda utanacak ne var, ben “güveleri” kandırmak için böyle yazdım diyor.

Bu fıkra bana sorumsuz, Dünyadan bir haber siyasileri hatırlattı.

Ülkeleri kaos yaşarken birçok siyasi görüş farklı söylemlerde bulunmaya başladı. Sıkı yönetime karşı olan solcular, herkes karantinaya girsin, sıkıyönetim ilan edilsin diyor, Cübbeli cumada ne işiniz var Cami’ye gitmeyin diyor. Polis karantinadan kaçan hacıların peşine düşüyor, Yakalanan hacı ben ölürsem Sizde ölün diyerek polisin yüzüne tükürüyor.  Bazı büyük şehir belediyeleri yardım toplama kampanyası başlatınca, hükümet Devlet içinde Devlet olmaz deyip hesaplara el koyuyor, Diyanet yardım zekât vermek caizdir, yalınız belediyelere caiz değil, vermeyin diye fetva veriyor, Yüz yirmi bin imamı karantinaya alıyor. Otursun imamlarımız, boş camide ne yapacaklar diyor. AKP genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Corona ile mücadele kapsamında önlemler paketini açıklarken, yüz milyar bütçe açıklıyor, iki gün sonra biz bize yeteriz, herkes ellini cebine atsın yardım kampanyası düzenliyor, arada bir CHP’ye laf atmayı da ihmal etmiyor.

Bisküvi gırtlayanlar, mahalle yanarken bakıp sakız çiğniyor. Herkese kolonya ve maske dağıtacağız diyor, muhalefet soruyor? kolonyalar nerde? Ne yapsınlar garipler, ellerinden ne gelir, onların muhalefet yapma sitilleri de böyle, şans hep reisten yana, reis bunları yine es geçiyor, bilim kuruluna değinmeden geçemeyeceğim, bir isminin önünde Prof. olan Allah vuruşları insanları öldürsün diye yarattı diyor. Krona virüsünü TV’lerde en çok gazeteci yazarlar, ekonomistler, hukukçular falan, filan tartışıyor, ülkede mikrobiyologlar, virologlar, üst solunum yolları Doktorları, TV’ye çıkan tıp ile alakası olmayıp, yalınız her şeyi bilenlerden, âdeta Korona`yı izliyorlar ve öğreniyorlar.

Aşı üreten kurumlar bu ne işe yarıyor masraf diye kapatanlar, inşallah hata yaptıklarını anlarlar.65 yaş üstleri dışarı çıkamaz genelgesi yayınlayanlar, bu adam kirasını, elektrik faturasını nasıl yatıracak, ekmeğini kim getirecek diye düşünmüyorlar.

Dışarı çıkanları yakalayan polis ceza keserken, kursiyerlik işini de üstleniyor. Ayranımız yokken içmeye, tahterevalliyle gidiyoruz……

Vatandaşın birçok eksiği varken, Rana yardım yollayan Kızılay, İtalya ve İspanya’ya yollanan yardımlar !!(yardım yapılması çok güzel fakat, ilk önce benim vatandaşıma yardım.) son olarak, diğer ülkeler halkını mağdur etmemek için yardım paketleri açıklıyor, açıklanan birçok yardım paketi, en zayıf; en fakir ülke bile ikiyiz milyar € ile iki trilyon $ arasında değişirken, ülkeler bizi kıskanmaya devam ediyor.

 

Ali Sönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir