Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

SOL PARTİ, GRUP YORUM İÇİN ENTERNASYONALİST DAYANIŞMA ÇAĞRISI YAPTI.

Sol Parti’nin  (Die LINKE) Fedaral Alman Parlementosu‘ndaki dört milletvekili (Dr. Diether Dehm, Andrej Hunko, Zaklin Nastic ve Dr. Alexander Neu.) Grup Yorum ile dayanışma amacıyla ortak bir basın açıklaması yaptılar. Sol Parti Milletvekileri, basın açıklamasında özellikle enternasyonalist dayanışmanın önemine vurgur yaparak Tayyip Erdoğan iktidarının Grup Yorum üzerindeki baskılarına ilişkin şu ifadeleri kullandılar:

“Birkaç hafta önce Türkiye’den her ikiside Grup Yorum üyesi olan Helin Bölek ve İbrahim Gökcek’in İstanbul’daki evlerinden güvenlik güçleri tarafından kaçırıldığına dair haberler aldık. Şimdi Helin Bölek öldü. ‘Türk Büyükelci Aydin, bize herhangi bir bilgi vermekten kaçındiği gibi yazili bilgilendirme yapmayi da reddetti ve olanları yalan haber olmakla açıkladı.

Türkiye’de bu tür sanatçı grupları Erdoğan rejiminin ve sanatsal ve sendika ifade özgürlüğüne yönelik boğucu saldırılarıyla umutsuzluğa sürüklendi.
Bu nedenle Grup Yorum’un temal talepleri olan, kültür merkezlerine yönelik polis baskınlarına son verilmesi, konser yasağının kaldırılması, terör listesinden silinmesi, grup üyeleri için yasadışı yargılama ve sorusturmalarin son verilmesi, tutuklu grup üyelerinin ve butün muhalif Sanatcilarin özgürlüüü taleplerini, destekliyoruz.dediler.

Sanata ve sanatçıya yasak konulamıyacağını belirten Sol Parti Milletvekileri,  açıklamayı Grup Yorum‘a enternasyonalist dayanışma çağrısı yaparak sonladırdılar.

Ayrıca, Sol Parti Rhein Erft Kreis bölgesinin uzun yıllardır yöneticilerinden olan Zeki Gökhan‘da aynı içerikli bir açıklaması yaptı. Gökhan, ” Dayanışma bizim hem insanı hemde siyasi sorumluluğumuzdur ” ifadelerini kullanarak, Grup Yorum’a destek verdiğini belirti.

” Grup Yorum halktır. Halklarımızın türkülerini yasaklayamazsınız. Her şeye rağmen Türküler susmaz halaylar sürer ” diyen Gökha,  Faşizme karşı birlik, dayanışma ve ortak mücadele çağrısı yaparak açıklamasını sonlandırdı.

Haber Merkez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir