Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK İnanç Yol Erkân Kurulu: Alevilik Anadolu’nun kadim inancıdır

AABK İnanç Yol Erkân Kurulu: Alevilik Anadolu’nun kadim inancıdır

İBB’nin 23 Nisan’da çocuklara dağıttığı kitapçıkta diğer inançların temsilcilerinin yanı sıra Alevi dedesine de yer vermesi, bazı çevreler ve Doğu Perinçek ekibi tarafından tepkiyle karşılandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Alevilere yönelik  eşit haklar temelli adaletli yaklaşımına, Doğu Perinçek’in yazılı bir açıklama yaparak tepki göstermesine ve bu adaletli yaklaşımı ”Amerikan projesi” olarak nitelendirmesine, AABK  İnanç Yol Erkân Kurulu, bugün yazılı bir açıklama yaparak sert tepki gösterdi.

Sevgili Canlar, son günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kitapçıkta, Türkiye’deki inançların birlikte ve eşit yaşamasını simgeleyen bir resim karesi yayınlanmıştır. ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi:

 ‘‘ ALEVİLİK ANADOLU’NUN KADİM İNANCIDIR  ‘‘

Bu resimde Alevi inanç önderini simgeleyen Dede profilinin diğer inanç önderleriyle birlikte aynı kare içerisinde gösterilmesini içine sindiremeyen gerici karanlık güçler ve AKP yanlısı bazı sözde Alevi kurumları böylesi bir durum karşısında saldırgan ve inkarcı tavırlar sergileyerek, aslında bir kez daha Alevilere ve Aleviliğe tahammülleri olmadıklarını ortaya koymuşlardır.

Anadolu’da yaşayan Alevilerinin son yüzyıldır bu ülkenin barışında, birlik ve beraberliğinde bu güne kadar ne derece önemli rol aldıklarını bilmeyen kesimlere verecegimiz tek cevap şu dur;

“Alevilik Anadolu’nun kadim inancıdır, Alevilik vardır, Alevilik haktır” diyoruz.

Bu anlamda Sayın Ekrem İmamoğlu, Anadolu halklarının tarihsel gerçekliğini bir kez daha açıkça ortaya koymuş ve sahip çıkmıştır.

Din ve vicdan özgürlüğü temelinde demokrasinin olmazsa olmazı eşitlik ilkesi, ortak paylaşım ve ortak yaşam hakkına verdiği destekten dolayı İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nu kutluyoruz.

Sevgi, saygı ve muhabbetlerimizle.‘‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir