Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: YAŞASIN 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜMÜZ

PSAKD işçi sınıfının, yoksulların, ezilenlerin birlik ve dayanışma  günü 1 Mayıs’a  ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.  Korona virüs salgınından dolayı, emekçilerin bu yıl 1 Mayıs kutlamları için alanlara inemiyeceklerine vurgu yapılan açıklamada,  emeğin bayramı 1 Mayıs’a ilişkin şunlar ifade edildi:

Tarih boyunca insanlık, alınterinin onuru ile yaşayanlar ve emeği sömürenlerin mücadelesini vermiştir. 1 Mayıs, 1890 yılında ilk kez kutlandığından bu güne kadar, tüm Dünya emekçilerinin dayanışma günü olmuştur ” denildi.

”DÜNYA VİRÜS SALGINI  İLE KARŞI KARŞIYADIR ”

Korona virüs salgınından dolayı, emekçilerin bu yılki 1 Mayıs’ta evlerinde kalacakları belirtilen  açıklamanın devamında, şu ifadler  yer aldı:

 Dünya’nın üzerinde kurulu direk
Emek zay olmadan sızlar mı yürek…”

” Biz emekçiler bu yılki 1 Mayıs kutlamalarımız için alanlara inemiyoruz. Vahşi kapitalizmin, doğayı ve ekolojik dengeyi tehtit eder politikalarının sonucunda Dünya virüs salgını ile karşı karşıyadır. İnsanlığı tehdit eden salgın karşısında bile emekçilere ”evde kal” diyerek açlığa mahkum eden kapitalizmin ülkemizdeki temsilcisi siyasal islam iktidarı, en insani yardımları dahi yapmamaktadır. Emekçiler açlığa, işsizliğe mahkum edilmektedir. İşçinin emekçinin dayanışma günü olan 1 Mayıs 2020 yılında bu bağlamda daha da anlamlıdır.1 Mayıs’ ın birlik, dayanışma ve mücadele ruhuna yakışır bir sorumluluktan hareket ile, halkın birbiri ile dayanışma ağları kurması çok önemlidir.”

” EMEĞİ İLE YAŞAMA TUTUNANLAR İÇİN DEĞİŞEN BİR ŞEY  YOK ”
Ülkemizde ezilip, sömürülen her  milletten,  dinden ve inançtan işçiler, emekçiler,  ezilenler ve yoksullar için bu yıl da her yıl olduğu gibi özünde değişen birşeyin olmadığına yönelik şu ifadeler kullanıldı:

” 2020 1 Mayısında biz emeği ile yaşama tutunanlar açısından değişen bir şey yoktur, Milyonlarca işsiz, milyonlarca açlık sınırında yaşama tutunan emekçi, virüs salgını ile kapanan on binlerce küçük işletme ve kaderine terk edilen emekçiler. Halka reva görülen ise, kul olma, saray rejimine boyun eğme, siyasal islam söylemlerine biat eden bir yaşamdır. ”

” KADINLARI EVE MAHKUM EDEN, ZİHNİYETİN TAM KARŞISINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ ”

Sistemin kadına ve kadın emeğine yaklaşımına, halkın dayanışmasının önüne set çekilmesine, eğitimin  ”ensarcılara‘‘ teslim edeilmesine ve sağlığın ticarileştirilmesine de değinilen Pir Sultan Abdal Derneği‘nin açıklamasında, şunlar kaydedildi:

” Kadınları eve mahkum eden, emeğini ve kimliğini hiçe sayıp görmeyen zihniyetin tam karşısında durmaya devam edeceğiz.

Halkın dayanışmasının önüne set çekenlerin tam karşısında olmaya devam edeceğiz.

Eğitimi ”ensarcılara teslim edenlerin” sağlığı ticarileştirenlerin, yaşamı siyasal islama mahkum edenlerin tam karşısında olacağız.

Karl Marx’ın; ”Tıpkı bir dinde insanın kendi beyninin ürünü olan şeylerin yönetimine girmesi gibi, kapitalist üretimde de, insanoğlu, kendi elinden çıkma ürünler tarafından yönetilir” sözlerinin gereği ülkemizde siyasal islam, dünyada ise kapitalizmin tam karşısındayız.

İşçiler, işsizliğe mahkum edilmeiş milyonlar, çocuk işçiler, çocuk gelinler, şiddet mağduru kadınlar ve kepenk kapatmış onbinlerce esnaf, biz omuz omuza olmaya ve dayanışmaya devam edeceğiz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir