Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 Wuppertal Cemevinin Eski Başkanı Ali Küçük Hakk’a yürüdü

AHA- Köln- Koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Almanya‘nın Wuppertal kentindeki  Cemevi’nin eski baskanı Ali Küçük, yakalandığı koronavirüs hastalığına yenik düşerek bu sabah hayatını kaybetti. Hakk’a yürüyen Küçük,  Almanya‘nın Remscheid kentinde toprağa sırlanacak.

AABF’ye bağlı olan Wuppertal Alevi Kültür Merkezi- Cemevi‘nin kurulmasında, büyüyüp gelişmeşmesinde büyük  emekleri olan Ali Küçük, Aleviliğe bilimin gözüyle bakan yapıcı, fedakar, mütevazı ve sağlam duruşlu bir yol ve dava insanıydı.

Ali Küçük’ün Hakk’a yürümesi Aleviler arasında büyük bir acıyla ve üzüntüyle karşılandı. Wuppertal Alevi Kültür Merkezi- Cemevi ,  ”Acımız Büyük.” başlığıyla yaptığı açıklamada, ” Derneğimize uzun zamandır hizmet veren, son dönem başkanlığınıda yapmış olan Ali Küçük canımız rahatsızlığından dolayı kaldırıldığı Hastane de malesef Hakka yürümüştür. Ani ve beklenmedik bu kayıp biz AKM Wuppertal’i ve bütün yakınlarını derinden üzmüştür… ”

Açıklama, şu ifadelerle sonlandırıldı: ” Devri daim, işıklar yoldaşı olsun… Ailesinin, Sevenlerinin ve hepimizin Başısağolsun…”

Ali Küçük‘ün bugün sabah Hakk’a yürümesinin ardından,  Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF ) Kuzey Ren-Vestfalya Bölge Temsilciliği, AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker ve Yolclub Başkanı Metin Kaçmaz sosyal medya üzerinden başsağlığı mesajı  yayınladılar. Yayınlanan başsağlığı mesajlarında, Ali Kücük’ün mücadeleci kişiliğine ilişkin ifadelerde yer alıyor.

Başsağlığı Mesajları:

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF ) Kuzey Ren-Vestfalya Bölgesi Temsilciliği: ”Bölgemiz cemevlerinden Wuppertal’in Başkanı Ali Küçük canımız bugün Hakk’a yürüdü. Ailesinin, sevenlerinin ve Alevi toplumunun başı sağolsun, devr-i daim olsun, ışıklar içinde uyusu” dedi.

AABK Eş Genel Başkanı Hüseyin Mat:  ”Açımız büyük. Wuppertal Cemevimizde yıllarca hizmet veren, son dönem cemevimizin başkanlığını yapan değerli Ali Küçük başkanımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ali abi, devrin daim olsun. Hızır ışığın olsun. Seni ve Alevi mücadelesine verdiğin hizmetleri unutmayacağız!” ifadelerini kullandı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker: ”Fedakarlığın, mütevazılığın ve her ortamda ilkeli duruşun ile yüreğimizde iz bırakarak sonsuzluğa göç ettin, devrin daim, yıldızlar yoldaşın olsun! Anılarına, mücadelene saygıyla” dedi.

Yolclub Başkanı Metin Kaçmaz:

” 1959 yılında Erzincanın Çayırlı ilçesinde dünyaya gözlerini açan Ali Küçük çocuklugunu dogdugu topraklarda yaşadıktan sonra babasının yabancı işçi olarak çalıştıgı Almanya’nın Heidelberg daha sonra Wuppertal şehrine gelir ve işçi olarak çeşitli fabrikalarda çalışmaya başlar…

Wuppertal Alevi Kültür Merkezine üye olduktan sonra her dönem yönetim kadrolarında sekreterlik, 2. Başkanlık ve en son geçen yıl da başkanlık yapan canımız NRW bölge disiplin kurulunda da görev almıştır. Dernegin yaptığı her etkinlikte çalışma olarak en ön saflarda yer alarak hizmetler yürüten Ali can mütevazi ve alçak gönüllü kişiliğiyle kendini göstermek için ön saflarda durmaz.

Evli biri kız ikisi erkek üç çocuk babası olan Ali Küçük canımızı kendi istegi üzerine Remscheidt mezarlıgında sırlanacaktır.

O gülen yüzü, sevecen, dost canlısı yaklaşımı ile hepimizin Ali canı olarak sevgimizi kazanan birisiydi.

O her derneğe gittiğimizde etrafımızda dört dönerek elinden gelen her ikramı, sıcak yaklaşımı ile bizlerle ilgilenen, yüreğinin sıcaklığı ile dostlugunu göstermesini bilen birisiydi.

O ister yönetimde olsun olmasın derneğini, içinde yaşadığı toplumu en iyi şekilde temsil etmek için koşan birisiydi.

Ali Küçük canımız emekliliğine hazırlandığı bir dönemde hiç haketmediği ve çok erken yaşta bizi üzüntüler içerisinde bırakarak gitti. Şairin dediği gibi; ‘ O güzel insanlar beyaz atlarına binerek bizleri terk ettiler’ yüregimizde onarılmaz yaralar açtılar.

Dost, yüregi güzel insan sen Alevi hareketinde emegin, dostlugun ile her zaman hatırlanacak, sevenlerinin yüreğinde yaşamaya devam edeceksin.

Devrin asan olsun, yattığın yer incitmesin, mekanın sevenlerinin kalbi olsun.

Işıklar içinde uyu Ali Küçük yoldaşım…” dedi.

 Haber Merkezi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir