Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ABD’de ırkçı polis cinayetine öfke büyüyor

ABD’nin Minneapolis kentindeki ırkçı polis cinayetinin yarattığı öfke dinmedi. Pek çok kentte cinayeti protesto eden vatandaşlar polisle çatıştı.

ABD‘nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polisin, siyah vatandaşı boğarak öldürmesinin ardından çıkan isyan durulmuyor.  Geç saatlere kadar polisle göstericiler çatıştı. Bazı işyerleri yağmalandı. Çıkan olaylarda bir kişinin daha silahla vurularak öldürüldüğü açıklandı.

Minneapolis, Memphis ve Los Angeles‘ta binlerce gösterici, ellerinde “Nefes alamıyoruz” ve “Black Lives Matters” (Siyahların hayatı değerlidir) yazılı pankartlarla yürüdü ve attıkları sloganlarla polisin siyahlara yönelik ırkçı tutumunu protesto etti. Polis göstericilere biber gazıyla karşılık verdi.

Bir restoranda güvenlik görevlisi olarak çalışan George Floyd (46) kelepçelendikten sonra yere yüzüstü yatırılmış, kendisini kelepçeleyen Derek Chauvin‘in diziyle boğazına dakikalar boyunca bastırması neticesinde boğularak hayatını kaybetmişti. Cinayet sırasında dört polis de Chauvin’i izlemiş, kendisine engel olmamıştı. Polise kendisini bırakması için dakikalarca yalvaran Floyd’un son sözleri “Nefes alamıyorum” olmuştu.

Floyd’un ölüm anının görüntülerinin sosyal medyada yayılmasıyla birlikte ünlü isimler de cinayete tepkisiz kalmadı.

Los Angeles Lakers‘ın yıldız oyuncusu Lebron James “Nefes alamıyorum” yazan tişörtüyle fotoğrafını paylaştı.

James ayrıca Instagram hesabından cinayeti işleyen polisin ve Colin Kaepernick’in fotoğraflarını “İşte bu yüzden… Şimdi meseleyi anladınız mı? Yoksa sizin için hala yeterince net değil mi?” mesajıyla birlikte paylaştı.

Kaepernick, 2017 yılında, ABD’de siyah vatandaşlara gösterilen polis şiddetini ulusal marş okunduğu sırada diz çökerek protesto etmişti. Kaepernick’in ardından kendisinin takım arkadaşı olan (NFL) yüzlerce futbolcu aynı jesti tekrarlayarak Trump hükümetinin politikalarını ve ülkede yükselen ırkçılığı protesto etmişti.

Şarkıcı Madonna, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda olay anının görüntülerinin “uzun zamandan bu yana gördüğü en rahatsız edici ve üzücü şey” olduğunu ifade etti ve “Bu bitecek mi? Bir gün bitmesi için dua ediyorum. Ama o güne kadar, polisin canı cehenneme!” diye yazdı.

Polis, “adalet yoksa huzur yok” sloganları atan yüzlerce göstericinin, Beyaz Saray’ın önündeki “La Fayette” parkındaki demir parmaklıklara yaklaşmasına izin vermeyince arbede yaşandı.

George Floyd için birçok kentte düzenlenen protestolar başkent Washington DC’ye de sıçrarken, kentin işlek caddelerinden “U Street” üzerinden Beyaz Saray’a yürümek isteyen göstericilere polis Beyaz Saray yakınlarında engel olmak istedi.

Polis, “adalet yoksa huzur yok” sloganları atan yüzlerce göstericinin, Beyaz Saray’ın önündeki “La Fayette” parkındaki demir parmaklıklara yaklaşmasına izin vermeyince arbede yaşandı.

Göstericilerden bazıları ellerindeki Amerikan bayraklarını ateşe verirken, Başkanı korumakla görevli Amerikan Gizli Servisi takviye kuvvet talebinde bulundu.

Giderek kalabalıklaşan grup, “Floyd İçin Adalet”, “Adalet Hemen Şimdi” “Siyahilerin Hayatı Önemli”, “Nefes Alamıyorum”, “Siyahi Oy Verenler Önemli”, “Polisler Siyahileri Öldürmeyi Durdurun” yazılı pankartlar taşıdı. Protestoların şiddetlenmesi üzerine Beyaz Saray’ın tecrit altına alındığı bildirildi.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ, ULUSAL MUHAFIZLAR GÖREVE ÇAĞRILDI

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, Minnesota Eyaleti Valisi Tim Walz’a çağrıda bulunarak olayların daha da büyümemesi için Ulusal Muhafız Birliğini bölgeye göndermesi talebinde bulundu.
Minneapolis Belediyesi’nin çağrısı sonrası Vali Tim Walz, eyalette acil durum ilan ettiğini ve olayları yatıştırmak için Ulusal Muhafızları bölgeye sevk ettiğini açıkladı.

Walz, iki gündür devam eden protestolarla mücadelede bölge polisinin yetersiz kalması üzerine Ulusal Muhafızları harekete geçirdiğini söyledi.

PROTESTOLAR DİĞER EYALETLERE SIÇRADI

Floyd’un gözaltına alınma işlemi sırasında polis şiddetiyle hayatını kaybetmesiyle ilgili New York’ta da gösteri düzenlendi.

Manhattan’daki Union Meydanı’nda toplanan bir grup protestocu, ellerinde “Siyahilerin hayatı önemli” (BlackLivesMatter) yazılı dövizler taşıyarak ‘Nefes alamıyorum’ (I can’t breath) şeklinde siyahilere yönelik polis şiddetini sembolize eden sloganlar attı.

Polisin çevrede geniş güvenlik önlemleri aldığı gösterilerde, 10’dan fazla kişi gözaltına alındı.

Memphis’te polis binasının dışında toplanan kalabalık, “Adalet yoksa barış da yok” şeklinde slogan atarken, Los Angeles’ta da protestocuların bir otoyolu kapattığı kaydedildi.

 GEORGE FLOYD ÖLDÜREN POLİS TUTUKLANDI

ABD’de siyahi George Floyd’un boynuna dizini basarak öldüren polis Derek Chauvin’in tutuklandığı bildirildi.

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd‘u gözaltına alırken boynuna dizini basarak ölümüne sebep olan polis memuru Derek Chauvin, cinayetle yargılanacak.

Hennepin Bölgesi Başsavcısı Mike Freeman, Chauvin’in tutuklanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, polis memurunun üçüncü derecede cinayet ve taksirle adam öldürmeden yargılanacağını açıkladı.

Freeman, olay yerindeki diğer üç polisle ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Obama’dan George Floyd’un öldürülmesine ilk yorum

ABD’nin eski Başkanı Barack Obama, Minnesota’da siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesine ilişkin, ‘2020’nin Amerika’sında ayrımcılık normal olmamalı, olamaz’ dedi.

George Floyd’un ölümü ve ardından yaşanan protestolar ABD’nin en sıcak gündem maddelerinden biri haline gelirken, ülkenin “ilk siyahi başkanı” olan Barack Obama’dan olayların 4’üncü gününde yazılı açıklama geldi.

Obama, açıklamasında, KOVID-19 salgınının ardından ülkenin bir normalleşme sürecine girdiğine işaret ederek, “Normale dönmeyi istemek çok doğal ancak, milyonlarca Amerikalının, ırkı nedeniyle acı verici bir şekilde ayrımcılığa maruz kalması da normal olarak nitelendiriliyor” eleştirisinde bulundu.

‘BU IRKÇILIK NORMAL OLAMAZ’

ABD’de ırkçılığın hayatın her alanında olduğuna işaret eden Obama, “2020’nin Amerika’sında bu ırkçılık normal olmamalı, olamaz” ifadesini kullandı.

Floyd’un ölümünü araştırmanın Minnesotalı yetkililerin görevi olduğunun altını çizen Obama, “Ancak ırkımıza ya da konumumuza bakılmaksızın, bağnazlık ve eşitsizliğin artık kurumlarımızı ve kalplerimizi zehirlemeyeceği bir ‘yeni normali’ oluşturmak, için birlikte çalışmak da bize düşüyor” mesajını verdi.

Obama’nın bu açıklamayı, Floyd’un öldürülmesinden ardından 4 günlük sessizlikten sonra yapması ise “geç kalmış açıklama” olarak nitelendirildi.

TRUMP: EŞKIYALAR

ABD Başkanı Donald Trump, Minneapolis’te başlayan gösterilerin şiddet olaylarına dönüşmesinin ardından kentin belediye başkanını ve göstericileri uyardı.

Twitter üzerinden yaşananlara tepki gösteren Trump, “Arkama yaslanıp Amerika’nın muhteşem şehri Minneapolis’e olanları izleyemem.” ifadesini kulland

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir