Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dersim38’de çocukları nasıl öldürüyordu?

Kemal B- Cemgil

Dün akşam Bava Mahmut’a uğradım. Oradan buradan konuşurken, ilk defa gözleri dolarak geçmişinden şunları anlattı. “Biz çok büyük kötülükler gördük. Felek felek diyorlar, işte 38’de o felek kendileriydi. 38 sonrası, yaylaya çıkmışız, Çeniya Mırze Sare üç çocuğuyla birlikte bize sığınmıştı. O en büyük çocuğu benim yaşımdaydı. İşte o zaman 9-10 yaşlardayız. Kocasını, bütün ailesini öldürmüşlerdi. Herhalde bir mağaradan geliyorlardı. Bu çocuk annesi gibi yalınayak, üstte başta elbise kalmamış şekilde kuzulara gidiyorduk. Annesi de aynı halde yayla işlerine yardım ediyordu.

Askerler, ajanlar aracılığıyla duymuşlar ki, ya da birileri gidip şikayet etmiş, yaylada çocuklarıyla birlikte Demenanlı bir kadın yaşıyor. O gün Ahmet ile birlikte kuzuların yanındaydık. Annesi geldi uzaktan Hemo Hemo” diye telaşla bizi çağırdı. Biz geldik ki yayla askerlerle dolu. O çocuk ondan daha küçüğünü sırtına aldı, bebek de annesinin kucağında, hepsi yalınayak öyle alıp götürdüler. Bu kadın bir ağıt yakıyor, dereler nasıl şivanla yankılanıyor. Bazen o sesleri duyar gibi oluyorum, biliyor musun?

Birkaç gün sonra köyden birileri geldi. Dediler ‘o çocukları bu derede öldürmüşler.’ Duyduk ki kadını karakolda tutuyorlar. Bir çavuşun karısı vardı. Bizim kadınlar bu kadınla ilişkiye geçti. İşte kadını bıraksınlar diye. Sonra duyduk ki kadına işkence yapa yapa onu da öldürmüşler.

38’de ilgili bir şey anlattığın zaman orada duramıyorum. Fenalık geliyor bana Kemal”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir