Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Antakyanın Antik Şeyhleri/ Pirleri

Nidal Hawari –
Arkadaşlar bunları bir araya getirmek için çok uğraştım. Resimlerdeki fotoğraflar Ferforios hariç, Tetrapolisin, kutsal dört kardeş şehrin şeyhleri/ pirleri(Antakya, Samandağ, lazkiyeve Afamya) Afamya/ Abamya Selevkosun eşinin adı Abamyadan gelir.
1. resim Jamliha/ Iamblichus bugünün adıyla, Şeyh Yamliha
2. Numenios yunanca bilenler os eki eril ekidir. Onu çıkardığımızda şeyh Nığman
3. Ferforios asıl adı Melikos : Şeyh malik  farfur lakap giyiminden dolayı şimdi bile kullanılır farfur, kızlara farfura (sıfat)
4.Libanious, Şeyh Libnani
Bu büyük filozoflar 250-400 miladi yılları arsında şimdiki Nusayri Aleviliğin bölgedeki Hiristiaynlık öncesi ve başlangıcına kadarki dönemin bugünün diliyle şeyhleriyidi.Hala inancımızda bulunan büyük iskender platon, Aristo bu tarihsel sürecin kültürel, inançsal mirasıdır. Bunların ortak özellikleri yeni Platoncu ve Yeni Pisagorcudurlar. Numenious ve Yamlihada üçlü tanrı inancı teslis denen bir durum var. Teolojik olarak ayrıntılı bilgim olmadığını belirtmek isterim.Bazıları hakkında çok az bilgi var. Numenious’ fotografı yok saatler sonunda para üzerinde buldum. jamliha,Halkidis/Halkida adlı bir adada doğdu. Eski Suriye toprakları içinde fakat gelip okulunu bizim bölgede açtı.
Bu filozoflarda batinilik ve batini yorumlama var. Ferfrios hakkında

Zahra Y. Saker

sayfasında bir paylaşım var. Ordan inceleyebilirsiniz. Birde Yamlihanın Suriyede hala ziyaret edilen bir makamı/ ziyaret var. Ona ulaşmak için çok uğraştım En sonunda

Zahra Y. Saker

tanıdıkları aracılığıyla bize gönderildi. Nebi Yamliha Ziyareti olarak biliniyor.Bir makalede bulunan bilgi üzerine verilen bilgi üzerine ulaşmaya çalıştık. Aşağıda en son fotograf. Bu şeyhlerin öğrencileri var Tabiki. Onlar ayrı bir inceleme konusu.Libanios’u geçen paylaştım. Antakyalı büyük filozof.

Arkadaşlar, bu ham bilgiler altın değerindedir. Tarihimiz varsa ki her halkın vardır. Bunlar üzerine inşa edilecek. Kitaplar, kayıtlar ve arkeolijik eserler ve var olanı sınayarak.
Şimdilik bu kadar.İlerde daha ayrıntılara gireriz. Irak konusunda bilgimiz iyi. Bu bölgede var olan inanç tarihi hakkındaki bilgi çok zayıftı. Yavaş yavaş hepsini gün ışığına çıkaracağız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir