Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

33 Canımızı saygıyla anıyoruz

2 Temmuz 1993’te insanlık düşmanı barbarlar tarafından 33 canımızın diri diri yakılmasının üzerinden tam 27 yıl geçti. Madımak Oteli’nin ateşe vereneler, Sivas’ta insanlığa karşı büyük bir suç işlediler. Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas’a giden 33 aydın ve sanatçı kaldıkları otelin yakılması sonucu hayatını kaybeti.

İnsnalığa karşı işlenen bu büyük suçun adı olan Sivas Katliamı, devletin kanatları altında korunarak büyütülen  gericiliğin Türkiye için ne kadar tehlikeli olduğunun somut bir kanıtıdır. Bugün şeriatçı – faşist ve ırkçı akımlar farklı isim, söylem ve örgütlenmelerle iktidardadır.   ‘Fetullah Gülen Cemaati’nden boşalan yerleri iktidar yanlısı tarıkat ve cemaatler doldurdu.

Türkiye‘de Sivas katliamını yaratan koşullar henüz ortadan kalkmış değil. Ülkemiz’de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak halkımız kamplara bölünmeye çalışılmaktadır. Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden canlarımızın katilini koruyanlar ile Sivas katliamını yaptıran ve katillerini koruyan zihniyet aynıdır. Biz bu zihniyeti 1980 öncesi Maraş’ta, Çorum’da, Malatya’da da tanımıştık. 1980 sonrası Gazi Mahallesi’nde Alevilere saldıranlar da aslında aynı zihniyeti olan kişilerdi.

AKP’yi kuranlar 12 Eylül’ün destekçisi oldular. 12 Eylül’den beslendiler. Güçlendiler. Yaktılar, katliamlara imza attılar. Sermaye, medya ve ABD’nin desteğiyle hukuksuzluğun, ayrımcılığın, işbirlikçiliğin, rantçılığın, özelleştirmelerin, işten çıkarmaların uygulayıcısı oldular.

33 Canımızı yakanlar, Madımak katliamının 19. Yılında, katiller için “Zaman Aşımı Kararı” verenleridir.

33 Canımızı yakanlar, Madımak Oteli‘nin utanç müzes olmasını engelemek için her türlü Muaviye oyunlarına baş vuranlardır.

33 Canımızı yakanlar, Sivas Katliamı’nı yapanların elabaşlarından biri olan ve ‘‘Sivas davası‘‘  yargılamasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Ahmet Turan Kılıç’ı yaşı ve hastalığı gerekçesiyle af edip serbest bırakanlardır.

33 Canımızı yakanlar, şimdi memleketi emperyalistlere satıyorlar!

33 Canımızı yakanlar, şimdi halkın alınteriyle kurulmuş değerleri sermaye sınıfına peşkeş çekiyorlar!

33 Canımızı yakanlar, şimdi ABD’nin bölgesel çıkarları için “yeni osmanlıcılık adıyla” taşeronluk yapıyorlar!

33 Canımızı yakanlar, şimdi tetikçi savcılarla, göstermelik delillerle insanları gözaltına alıyorlar.

33 Canımızı yakanlar, şimdi işçileri işlerinden ediyor, herkesi güvencesiz çalıştırmak istiyorlar.

33 Canımızı yakanlar, halkın iradesini yok sayarak Belediyelere kayyum atayanlardır.

33 Canımızı yakanlar, Halkın oylarıyla seçilen vekillerin Milletvekilliklerinidüşürünlerdir.

 33 Canımızı yakanlar, Alevilerin evlerine işareleyenlerdir.

33 Canımızı yakanlar, Alevilere hakareti suç kapsamında görmeyerek “kovuşturmaya gerek yok”  kararını veren zihniyetin temsilcilerdir.

33 Canımızı yakanlar, Yargı bağımsızlığını ortadan kaldırarak Türkiye’de her türlü adaletsizliğin yapılmasının önünü açanlardır.

33 Canımızı yakanlar, Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya yürüyen Baro başkanlarına zulmedenlerdir.

33 Canımızı yakanlar, Aleviler çocuklarına zorunlu din dersine katılmayı dayatanlardır.

33 Canımızı yakanlar, Cemevlerimize saldıranlardır!

AKP –MHP iktidarı ülkemizi felakete sürüklüyor!

Sivas katliamını unutmadık. Sivas katliamının arkasındaki zihniyet bugün iktidarda olan AKP – MHP blokudur!

Sivas’ta yakılarak katledilen 33 insanımızı anmak, memleketimizi satanlara, geleceğimizi karartanlara artık yeter demek ve laik- deomokratik bir Türkiye yaratma talebimizi haykırmak için, 2 Temmuz’da bulunduğumuz her yerde alanlarda olalım!  Akşam saat:21:00‘de evlerimizin bolkonlarında 33 Canımız için mum yakarak, 33’lerin aşkına deyişler söyleyelim!

Şehitlerimiz:

Edibe Suları Ağbaba (Misafir – İsviçre), Gülender Akça (Sanatçı – Ankara), Muhlis Akarsu (Sanatçı – Ankara), Muhibe Akarsu (Misafir – Ankara), Metin Altıok Şair (Yazar – Ankara), Mehmet Atay (Sanatçı – Ankara), Sehergül Ateş (Sanatçı – Ankara), Erdal Ayrancı (Yönetmen – Ankara), Behçet Sefa Aysan (Şair – Ankara), Asım Bezirci (Yazar – Ankara), Belkıs Çakır (Sanatçı – Ankara), Serpil Çanik (Sanatçı – Ankara), Muammer Çiçek (Sanatçı – Tokat), Nesimi Çimen (Sanatçı – İstanbul), Serkan Doğan (Sanatçı – Ankara), Hasret Gültekin (Sanatçı – Sivas), Murat Gündüz (Sanatçı – Ankara), Gülsün Karababa (Sanatçı – Ankara), Koray Kaya (Çoçuk – Ankara), Menekşe Kaya (Sanatçı – Ankara), Uğur Kaynar (Şair – Ankara), Asaf Koçak (Karikatürist – Ankara), Handan Metin (Sanatçı – Ankara), Sait Metin (Sanatçı – Ankara), Asuman Sivri (Sanatçı – Ankara), Yasemin Sivri (Sanatçı – Ankara), Nurcan Şahin (Sanatçı – Ankara), Özlem Şahin (Sanatçı – Ankara), Yeşim Özkan (Sanatçı – Ankara), Huriye Özkan (Sanatçı – Ankara), Ahmet Öztürk (Otel görevlisi – Sivas), Ahmet Özyurt (Sanatçı – Ankara), Carina Cuanna Thuijs (Misafir – Hollanda), İnci Türk (Sanatçı – Ankara),

2 Temmuz’da Sivas’tayız!

Birlik, Dayanışma, Özgürlük!

Yaşasın Alevi Dayanışması!

Yaşasın Alevilerin Örgütlü Birliğ!

Alevi Dayanışma Ağı – ADA

24.06.2020 / İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir