Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Sivas’ta katledilen 33 Can Tarsus’ta anıldı

Madımak Oteli‘nde yakılarak katledilen 33 aydın, akademisyen, yazar ve sanatçı için Mersin’in Tarsus İlçesi’ndeki  Pir Sultan Abdal Çocuk Parkı’nda anma düzenlendi. PSAKD Tarsus Şube tarafından düzenlenen anmay koronavirüs salgınına rağmen  kitlesel bir katılım oldu.

” Yüreklere ve hafızalara Pir Sultan Abdal’ı ve 2 Temmuz’u kazıdık.”

Aanma 2  Temmüz 1993  katliamında hayatını kaybeden 33 aydın, yazar, ve sanatçı için yapılan saygı duruşuyla başladı.  Saygı duruşundan sonra gülbeng okunup çerağ uyandırıldı.    Anmanın düzenlenmesinde büyük emekleri olan PSAKD Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, anmaya ve 93 Sivas katliamına ilişkin yaptığı konuşmada, şunları ifade etti:

”Pir Sultan Abdal Parkımıza da kavuşmuş olduk. İlk anmayı da burada yaptık. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği bayrağımız bütün kesimleri altında toplamayı başardı. Madımakta katledilen canlarımıza sözümüz olsun ki, bu ülkeye barış ve demokrasi gelinceye ve katillerden hesap soruluncaya kadar mücadelemiz devam edecek.

Evet bu sene malumsebepten dolayı Sivasa gidemedik ama, bir aydır Tarsus gündemine 2 Temmuz’u yerleştirdik. Yüreklere ve hafızalara Pir Sultan Abdal’ı ve 2 Temmuz’u kazıdık.”

“Bundan tam 27 yıl önce büyük halk önderi ve Alevi piri / ozanı Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden canlarımızdan, 33 canımız bütün devlet güçlerinin gözü önünde karanlık zihniyetli, gerici, nefret dolu, barbar, şeriatçı bir güruh tarafından katledildi ”dedi.

”Yurtdışında yaşayan katillerin iadesi için hiçbir çaba gösterilmedi”

Sivas Katliamı’nın üzerinden 27  yıl geçmiş olmasına rağmane adaletsizliğin devam  ettiğine vurgu yapan Erçe, AKP iktidarının Sivas katliam davasında yanlı davranmasına ve hiçbir sağlık sorunu olmayan Ahmet Turan Kılıç‘ın Cumhurbaşkanı tarafından  afedilmesine ilişkin şu  ifadeleri kullandı: ” Katliamdan sonra gerici katil güruh içinden sadece küçük bir grup hakkında dava açıldı. Uzun süren yargılamalar sonunda bu katillerin çoğu ya hiç ceza almadılar ya da küçük cezalarla kurtuldular. Hiçbir sağlık sorunu olmayan ve katliamda başı çekip mahkemede hiçbir pişmanlık belirtmeyen Ahmet Turan Kılıç, geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı tarafından haksız ve hukuksuz bir kararla affedildi. Haklarında dava açılan katillerin bir kısmı ise hiç bulun(a)madı. Dönemin başbakanı olan AKP Genel Başkanı ise bu karar için “hayırlı olsun” dedi. Halen yurtdışında yaşayan katillerin iadesi için hiçbir çaba gösterilmedi. Sivas Katliamı’ndan bugüne kadar 27 yıl bu şekilde geçti.”

” AKP iktidarı kendisinden olmayan herkesi düşman

Yeni  devletin tekçilik üzerine inşa edildiğini belirten başkan Erçe, konuşmasını devamında şu ifadelere yer verdi:

”Gezi direnişinden beri olağan bir şekilde iktidarını devam ettirme şansı kalmayan AKP, ülkeyi süreklileştirilmiş bir Olağanüstü Hal rejimiyle yönetmeye çalışmaktadır. AKP’nin kurduğu yeni düzen farklılıklara izin vermemektedir. Çoğulcu yapıyı yok etmeye çalışan tekçi bir anlayışla hareket edilmektedir. Yeni devlet tekçilik üzerine inşa edilmiştir. Bu çerçevede, AKP iktidarı kendisinden olmayan herkesi düşman kabul etmekte ve terörle ilişkilendirmeye çalışmaktadır. Parti başkanları hapse atılıp, seçilmiş belediye başkanları görevden alınmakta ve hatta milletvekillerinin vekillikleri düşürülmektedir.

2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı’nın özünde sadece Alevilere karşı değil; ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan bütün toplumsal kesimlere karşı yapılan bir katliam olduğuna dikkat çekerek, “O yüzden ezilen, ötekileştirilen, dışlanan ve yok sayılan herkesi zulme karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Bu 2 Temmuz bunun başlangıcı olsun. Tek adam rejimine, faşizme, ırkçılığa, gericiliğe ve baskı politikalarına karşı laikliği, özgürlüğü, eşitliği, adaleti, barışı, demokrasiyi ve halkların kardeşliğini savunarak karanlığı birlikte yırtıp, apaydınlık bir geleceği birlikte kuralım.  Sivas Madımak Katliamı bir insanlık suçu, davası ise bir insanlık davasıdır. Bu dava divana kalmaz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.