Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ayasofyanın Camiye dönüştürülmesi AKP nin oy düşüşünü durdurur mu?

– Mehmet Tanl-

Bir Dünya Kültür mirası olan ve son 86 yıldır Müze olarak kullanılan , Bizans imparatorluğu Döneminde yapılan Ortodoksların kutsal Tapınağı, Kilisesi Ayasofyanın (Hagia Sophia ) Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ibadete açılması Almanyada‘ da büyük yankı yaptı. Sıradan bir olay olmadığı için Almanya‘ dada hemen hemen her TV kanalı, Radyo ve yayın organı bu olayı manşetlerine taşıdı.

Frankfurter Rundschau adlı sol-liberal ulusal Alman gazetesi ve bir çok diğer Alman medya organı bu açılışı okuyucularına, izleyici kitlesine ‘‘ Bu açılış Laik Türkiye‘ ye karşı bir savaş çağrısıdır‘‘ başlıklarıyla ulaştırdı. Yine Almanya‘ nın ciddi liberal gazetelerinden birisi olan haftalık Die Zeit gazetesi ise ‚‘‘ Elde kılıç ve Erdoğanın dualarıyla, İmamın ( Ali Erbaş-Diyanet İşleri Başkanı) ) tehditleriyle, dışarıdada tekbir sesleriyle Ayasofya tarihi Cuma namazıyla ibadete açıldı‘‘ notunu düştü.

Alman devlet kanalları ARD ve ZDF ‚‘‘ Cumhuriyetin kurucusu Atatürk‘ ün Ayasofya’yı müzeye dönüştürmesi dinlerin barışı yönünde bir mesajdı, Erdoğan iç sorunlardan dolayı gündem değitiriyor, kaybettiği muhafazakar oyları geri kazanmayı hedefliyor ‘‘ dedi.

Avrupa kamuoyu ve medyasındaki genel kanı Erdoğanın Türkiye‘ de İslamı siyasileştirdiğini, toplumu kutuplaştırdığını, ülkeyi uygar dünyadan kopartarak Türkiyenin geleceğini kararttığı yolunda. Yine Alman yorumcular Türkiye‘ nin çok dilli çok kültürlü, çok inançlı bir ülke , özellikle göçmen Türkiyeli işciler nedeniyle Almanya ve tüm AB ülkeleri ile çok kapsamlı tarihi, ticari, kültürel ve insani ilişkileri olduğunu belirtirken Ayasofyanın Hristiyanlar özelliklede Ortodokslar için manevi olarak ne kadar önemli olduğunun bunların unutulduğuna vurgu yaptılar.

Ayasofya her yönüyle İstanbul denince akla ilk gelen yerlerden birisi olup Dünya kültür mirası seçilmiş bir anıt, yapıttır . Elbette Türkiye toprakları üzerindedir ve oranın kullanılması, işletilmesi konumu önce Türkiye‘ ye sorulmalıdır. Ama özel müze konumu korunarak Türkiye toplumunun hoşgörülü bir toplum olduğu mesajı verilebilirdi. Açılışta ülkenin kurucu kadrolarına tartışmalı lanet okumalar esas amacın başka bir şey olduğunu göstermiştir. Bu gibi tahrikler, saldırılar, sataşmalar toplumu daha çok gerer ve önce AKP ye sonra ülkedeki sosyal ve toplumsal barışa zarar verir, insanlar arasında derin uçurumlar oluşturur.

Ayasofyanın ibadete açılmasıda AKP nin hızlı oy kaybını önleyemeyecektir.

İnanın Ülke insanın gündemi ülkeyi yönetenlerinkinden çok farklı bilmem bunlar bunun hala farkında değiller mi? Ülkenin gündeminde Pandemi, ekonomik kriz, Kürt sorunu, inanılmaz kutuplaşma, hukuksuzluk yolsuzluk, , ölüm oruçlarında ölen müzisyenler, yine ölüm orucuna yatan avukatlar, hapislerde yatan suçlulukları (tam) ispatlanamamış gazeteciler, siyasetçiler, aydınlar, yoksulluk, kadına şiddet, kadın cinayetleri, düşük maaş, geçim sıkıntısı, sağlıksız beslenme, tatil yapamama, dinlenememe kredi borcu, özgürlüklerin kısıtlanması, sosyal medyaya getirilecek yasaklar, umutsuzluk ve tüm bunların getirdiği stres var.

Komşularla problemler , Libyaya kadar uzanan sıkıntılı dış politikalar, AB ile sorunlar var.

ABD ile Rusya arasındaki gelgitler. Dolar, altın, euro almış başını gidiyor. 500 ürüne ek vergi gelecekmiş. İşsiz sayısı çığ gibi büyümekteyken Ayasofya ibadete açılsa ne olurki? Bugün Türkiye‘ de binlerce yetişmiş genç, akademisyen Avrupa‘ ya, gelişmiş batılı ülkelere gitmek istiyor. Çünkü acı ama gerçek Türkiyeden umutlarını kesmiş bu insanlar. Bu gençler ülkeyi terkederken medyada görüyoruz bunlara paralel olarak kendi yandaş genel müdürlerine çifte çifte maaşlar veriliyor..Büyük adletsizlik resmen. Ayasofyanın ibadete açılışının uzun vadede Türkiye‘ ye ve insanına hiç bir getirisi olmayacaktır. Tam tersi bizimle Hristiyan- Batının arasını dahada açacaktır. Bunu uzun vadede herkes hissedecektir. Almanya‘ daki insanlarda Ankara ve İstanbuldakilerde. Avrupalılar Osmanlının ismini duyduğunda zaten ateşli sıtma geçiriyorlar. Avrupalıların bir kesiminde Türklere karşı Osmanlı dönemindeki fetihlerden dolayı belkide haklı olarak geçmişten kaynaklanan inanılmaz bir nefret, kızgınlık var.

AKP şimdi Ayasofyayı müzeden Camiye dönüştürerek bu tip batılıların ekmeğine yağ sürmüştür.

Avrupada Türk ve Türkiye düşmanlığı dahada artacaktır. Rahmetli eski SHP li Dışişleri Bakanı İsmail Cem Almanya‘ da yıllar önce verdiği bir Panel sonrası gittiğimiz Restaurantta grupla sohbet ederken konu AB ile görüşmelere geldiğinde biz ona AB Türkiye‘ ye neden bu kadar zorluk çıkarıyor diye sorduğumuzda ‚‘‘Onlar şu an 500-600 yıl önceki Osmanlı fetihlerinin rövanşını bizden alıyorlar ‘‘‚ demişti . Avrupaya meydan okuyabilmeniz için onlardan her konuda daha güçlü kuvvetli büyük ekonominizin yetişmiş insan kaynaklarınızın, markalarınızın, buluşlarınızın olması lazım. Onlarla rekabet edecek insanlar yetiştirmen lazım. Bu İmam Hatip Liseleri ve eskimiş tekçi, inkarcı eğitim sistemiyle olmaz. Ayrıca sadece Almanyadaki Diyanete yani DİTİB‘ e bağlı 900 Camii varmış. Almanlarda şimdi karşı misllemeye başlarlarsa yada yeni Camii yapımında arsa, izin vermezlerse , Türk malları boykot edilirse Türkiye‘ ye Turistler gelmezse ne olacak?

Din bir çok insan için sosyal bir realite olgu olabilir. Bunada saygı duyarız ama diğer inançlar ve mezhepler unutulmaz ve onlara saygı gösterilir devlet eşit hizmet götürürse. Örneğin Alevi toplumunun haklı talepleri var. Neden onlara cevap verilmiyor?. Neden Camilerde olduğu gibi Cemevleri devlet tarafından ibadet yeri olarak tanınmıyor elektrik su, temizlik masrafları devlet tarafından üstlenilmiyor? Diyanet Aleviden vergi alıyor, Hristiyandan, Ortodoks, Süryani vatandaşalrımızdan vergi alıyor ardından onların arkasından fetva verdiriyor, Din görevlilerinin maaşlarını ödüyor ve modern Mercedeslere biniyor?

Yine Mardinde Süryanilerin Mor Gabriel adlı Manastır Kilisesine el kondu tekrar verildi. Anadolunun bir çok yerinde eski dönemlerden kalan Kiliselerin hali yürekler acısı. Gerçekten inançlı bir insan diğer inanışlara ve onların kutsal yerlerinede saygı gösterir. Aman erde o anlayış? Ayasofya işsizliğe çözüm olacaksa, Hristiyan batıyla aramızı açmayacaksa, Türkiyede toplumsal ve sosyal barışı, tesis edecekse eyvallah. Ama bu açılış sadece ismi, kırıntıları kalan seküler- laik cumhuriyete meydan okumaysa, ona saldırıya dönüşecekse diğer inançları, mezhepleri yok sayacaksa , hilafet için zemin hazırlama, gündemi değiştirmeyse amacına hizmet etmez ve asla yığınlarda kabul görmez hatta AKP nin kendi seçmeninin bir bölümünde bile.

Türkiyenin yönü her zaman uygar dünya olmalıdır . Avrupa, Batı bizi dışlasa, tepeden baksa bile. Ortadoğu Arap coğrafyaları kan gölü, oralarda cehalet diz boyu, insan-kadın hakları yerlerde . Türkiye nin çağdaş uygar insanları ülkelerinin bir İran, Pakistan, Afganistan olmasına asla müsaade etmez. İktidar ne yapıp edip bu Ayasofya hamlesiyle muhalefeti uyutup psikolojik üstünlüğü sağladı . Ana muhalefet bir an evvel yeni ve Demokratik bir Türkiye programıyla tüm muhalefeti bir araya getirip alternatifler sunmalı. Yoksa bir sonraki adım elkide hilafet ilanı, harf devriminin kaldırılması ve yada Libya olacaktır.

Aşk ile… Mehmet Tanlı, 28.07.2020 , Almanya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir