Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

FEMİNİST GECE YÜRÜYÜŞÜ’NE POLİS SALDIRISI

AHA -8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınlar Türkiye’nin her yerinde alanlara çıktılar. En kitlesel eylemlerden birsi, polis saldırısına rağmen İstanbul’da yapılan ‘’8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’’ oldu.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla, bu yıl 17’incisi gerçekleştirilen gece yürüyüşünü engellemek için polis İstiklal Caddesini ve caddeye çıkan tüm sokakları bariyerlerle kapatıldı.
Polisin engeleme çablarına rağmen kadınlar yürümekten vaz geçmediler. Şarkılarıyla, pankart ve dövizleriyle yürüyerek Taksim’e gelip Fransız Konsolosluğu önünde toplandılar. Buradan yürüyüşe geçmek istediler. Fakat polis İstiklal Caddesi’nde barikat kurarak, kadınlara gaz bombası ve pilastik mermilerle saldırlarak yürüyüşü engelledi. Bunun üzerine kadınlar ara sokaklara dağılarak eylemlerine coşku dolu olan sloganlar atarak buralarda devam ettiler.
Feminist Gece Yürüyüşüne çağrı yapan kadın komitesi polis saldırısına karşı kamuoyuna şu açıklamayı yaptı:
“Feminist Gece Yürüyüşümüzden vazgeçmeye hiç niyetimiz yok. Haklı olduğumuzu biliyoruz. Hakkımız olduğunu biliyoruz!”
Onbinlerce kadın eylem ara sokaklarda devam ederken kadın komitesi “8 Mart Yasaklanamaz” başlıklı basın bildirisi yayınladı.

Direnen kadınlar bildiride şu ifadelere yer verildi:

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Çünkü 8 Mart tüm dünyada biz kadınların binler, on binler, milyonlar olup sokakları, meydanları doldurduğumuz, hayatı durdurduğumuz, haklarımız ve özgürlüğümüz için sesimizi yükselttiğimiz gün.

Çünkü feminist mücadelemizin geri dönüşü yok!

İstanbul’da, 2003’ten bu yana, yani 16 yıldır, kesintisiz bir şekilde, coşkuyla gerçekleştirdiğimiz 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü bu sene engellenmek isteniyor. Hâlbuki biz İstiklal’de bomba patladığı sene de yürüdük, İstiklal Caddesi’nin baştan aşağı inşaat çukurlarıyla dolu olduğunda da Olağanüstü Hâl koşulları altında da… Hiçbir durumda, biz kadınlar, 8 Mart’ta sokakları bırakmadık. Hatta yıllar geçtikçe 100’e yakın kadının başlattığı bu yürüyüş 40 binleri buldu, feminist isyanımız sokaklara sığmaz oldu.

Krizle başa çıkmaya mecbur edildiğimiz, yargı dâhil tüm kurumların içinin boşaltıldığı, demokrasinin varlığından dâhi söz etmenin mümkün olmadığı, sessizleştirilmiş bir ülkede kadınlar hayatlarına sahip çıkmasın istiyorlar. Haklarımızın gasp edilmeye çalışıldığını, eşitlik talebimizin susturulmaya çalışıldığını, bize itaatin öğütlendiğini görüyoruz. Her gün çeşitli biçimlerde şiddete uğrarken bize, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde evde oturun deniyor!

Soruyoruz: Bu toplumun yarısını oluşturan kadınların haklarından rahatsız olan, kadınların sesini kısmaya çalışan devlet, kimin devleti?

Bu isyandan, eşitlik talebimizden, daha özgür bir hayat tahayyülümüzden, kahkahamızdan, arzularımızdan, varoluşumuzdan, yılların mücadelesiyle kazandığımız haklardan ve 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşümüzden vazgeçmeye hiç niyetimiz yok. Haklı olduğumuzu biliyoruz. Hakkımız olduğunu biliyoruz.’’

Bildirde kadınlara 8 Mart gecesi İstiklal caddesini mora boyama çağrısı yapıldı:
‘’ Tüm kadınları 8 Mart gecesi İstiklal Caddesi’ni varlığımızla mora boyamaya, kalabalığımızdan güç bulmaya çağırıyoruz ”
Alevi Haber Ağı / İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir