Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF İnanç Kurulu: Matem Orucu bu yıl 20 Ağustos’ta başlıyor

12 İmam Orucuna saylı günler kalmışken AABF İnanç Kurulu yazılı bir açıklama yaptı. AABF İnanç Kurulu adına başkanı Müslüm Kaya tarafından yapılan açıklamada, Matem Orucu’na ilişkin şunlar ifede edildi: ”Matem Orucu bu yıl 20 Ağustos 2020 da başlayıp 01 Eylûl 2020 günü oniki İmam için Aşure pişirilerek tamamlanacaktır. Matem orucu başlamadan önce 19 Ağustos günü Ana Fatima orucu, ayrıca kimi yörelerimizde üç günlük masum-u paklar orucu da tutulmaktadır. Matem orucu gün batmak üzereyken açılır. Canlarımız bulundukları yöreye göre gün batımını dikkate almalıdırlar. Takriben 19.45 – 20.15 arası.‘‘ denildi.

”KERBELA. MAZLUMUN ZÜLME KARŞI DİRENİŞ BAYRAĞIDIR!”

AABF İnanç Kurulu’nun açıklamasında, Kerbela direnişine ve İmam Hüseyin’in duruşuna ilişkin şu ifadelere yer alıyor: ”Cedd-i pakimdir Muhammed bab-ı zişanım Ali. Benden eyler ahz-i âsâr-ı vilayet her veli.

Kerbelayı anmak Hakkı hakikati anmaktır, İmam Hüseyin‘in davasına sahip çıkmaktır. Kerbelayı anmak ! Her türden gericiliğe, şavaşlara, katliamlara, yok etmelere ve biatçı düşünceye karşı olmaktır. Her şart altında günümüzün yezitlerine boyun eğmemek haksızlığa ve zülme karşı direnmektir. Kerbelayı anmak sadece yas bağlamak değil, İmam Hüseyin‘in Haklı davasını savunmak ve hayata geçirmektir. Ancak böylelikle kerbelayı özümsemiş, İmam Hüseyin‘in haklı davasına sahip çıkmış ve yeni kerbelaları engellemiş oluruz. Kerbela İslam tarihinde bir kırılma, bir dönüm noktasıdır.. Kerbelada kumlara gömülen imam Hüseyin’in bedeni değil, ( O ulu yol pir’inin deyimi ile ‘’ artık İslam ile vedalaşmak gerek, çünkü ümmet Yezite duçar olmuştur’’) onun zalimlere, zorbalara, Din’i kendi saltanatlarına bir basamak yapan saltanat firavunlarına karşı haykırdığı insanlık davasıdır..

Sevgili Canlar..

Hüseyin ismi Yağmurun damlasına, Turnanın avazına, seherin yeline karıştı, dilden dile, gönülden gönüle düştü.. Deyişlerimize, duazlarımıza, mersiyelerimize konu oldu..İmam Hüseyin’nin makamı Yolumuzda dar’a durduğumuz Pir Makamıdır.. O ezilenin, horlananın, mazlumun yoldaşı, zülme başkaldıranın sesi, yol taliplerinin nefesi oldu..

Onun mücadelesi, hak ile batılın mazlum ile zalimin mücadelesidir.. Yer yüzünde zalimler olduğu müdetçe bu mücadele de var olacaktır..

İmam Hüseyin ve Zeynep Ana‘nın şahsında Kerbela şehitlerini anarken, insanlık davası uğruna canlarını vermiş, bedeller ödemiş bütün şehitlerimizi de saygıyla anıyoruz.. Özlemimiz, zülmün ve baskının olmadığı Hakkın ve hakikatin hakim olduğu bir dünyada kardeşçe bir arada yaşamaktır.”

 ” ORUCUMUZU, MATEMİMİZİ  GÖSTERİŞTEN, ŞATAFATTAN UZAK OLMALI”

“ Canlar: Orucumuz, matemimiz sesiz, sedasız, kimseleri rahatsız etmeden gönüllülük temelinde gösterişten, şatafattan uzak olmalıdır.” diyen  Pir Müslüm Kaya ” Plandadır.. Sağlık kuruluşlarının önerileri dikkate alınarak cem evi yöneticilerimiz ve inanç hizmeti yürüten canlarımız mevcut şartları göz önüne alarak bir değerlendirme yapmalıdır.. Şartlar uygun ise cemevlerimizde orucumuzu açmak için çerağ uyarılıp lokmalarımız canlarlara paylaşılmalı.. Şartlar uygun değilse her canımız kendi hanesinde çerağ uyarıp niyetini açmalıdır.” dediye ifade etti.

”LOKMALARIMIZ  DOĞRAL AFFFETLERDE, SAVAŞLARDA ZARAR GÖRENLERE…”

AABF İnanç kurulu başkanı Kaya, açıklamanın davamunda, şunları kaydetti  ” İmam Hüseyin aşkına lokmalarımızı Doğal affetlerde, şavaşlarda zarar görenlere, Eğitim gören gençlerimize, insanlık yararına hizmet eden, gelecek nesillerimize yaşanır bir dünya için emek veren kurumlara, Bu zor koşullar nedeni ile maddi sıkıntıda olan cemevlerimize lokmalarımızı bağışlamalıyız..

Matem Orucu bu yıl 20 Ağustos 2020 da başlayıp 01 Eylûl 2020 günü oniki İmam için Aşure pişirilerek tamamlanacaktır. Matem orucu başlamadan önce 19 Ağustos günü Ana Fatima orucu, ayrıca kimi yörelerimizde üç günlük masum-u paklar orucu da tutulmaktadır. Matem orucu gün batmak üzereyken açılır. Canlarımız bulundukları yöreye göre gün batımını dikkate almalıdırlar. Takriben 19.45 – 20.15 arası.

Yüreği Ehli-Beyt sevgisi ile dolu olan canlar.. Mateminiz Pir İmam Hüseyin nezdinde kabul olsun. Cümle Canların tutacağı Oruçlar, vereceği Lokmalar oniki imam dergahına yazılsın..”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir