Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ABF: Munzur Gözeleri Rant Kapısı Değildir!

Munzur Gözelerinde başlatılan inşaat çalışmalarırına Alevi kuurmları yaptıkları açıklamalarla sert tepki gösterdiler. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından yapılan   açıklamanın ardından bir açıklamada, Alevi Bektaşi Federasyonundan  geldi.

Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘‘Dersim, tarihten bu yana iktidarların hedefinde olmuştur. İnanç yapısı, kültürü, doğası ve demografik yapısı ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Padişahlar, iktidarlar, hükümetler değişse de bu inkar ve asimilasyon siyaseti değişmemiştir.‘‘denildi.

‘‘Aleviler, doğayı kutsayan, suya, toprağa, canlılara değer veren bir toplumdur. Baskılarla, sürgünlerle, katliamlarla yok edilmeye çalışılsa da Dersim boyun eğmeyen bir inanç merkezi olarak varlığını sürdürmüştür‘‘  ifadelerine yer verilen açıklamanın  tamamı şöyle:

‘‘Munzur Gözeleri Rant Kapısı Değildir!

Dersim, tarihten bu yana iktidarların hedefinde olmuştur. İnanç yapısı, kültürü, doğası ve demografik yapısı ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Padişahlar, iktidarlar, hükümetler değişse de bu inkar ve asimilasyon siyaseti değişmemiştir.

Aleviler, doğayı kutsayan, suya, toprağa, canlılara değer veren bir toplumdur. Baskılarla, sürgünlerle, katliamlarla yok edilmeye çalışılsa da Dersim boyun eğmeyen bir inanç merkezi olarak varlığını sürdürmüştür.

Son yıllarda HES projeleri ile Munzur’u kurutmaya çalışanlar, sistematik orman yangınları ile doğamızı ve içindeki canlıları yok etmek isteyenler; ekonomik kıskaç ve baskılarla Dersimlileri göçe zorlayanlar, bugün de boş durmuyorlar! Ovacık ilçesinde yöre halkının yıllardır ekip biçtiği mera alanları kiralanmaya açılıyor, kutsalımız Munzur Gözleri “restorasyon” adı altında ticarileştirilmek isteniyor. 8 milyona açılan ihaleler ile bizim için Hakikat kapısı olan Munzur Gözleri, rant kapısına dönüştürülmeye çalışılıyor. Kendilerinden olmayan hiçbir inanç, hiçbir toplum, hiçbir var oluşa tahammülü olmayan zihniyet, bizlerin kutsiyetleri üzerine eğlence merkezleri kurarak, inanç ve kültürümüzü yok etmeye çalışıyor.

Alevilik inancında,  toplumsal yaşam örgütlenmesinde “rızalık” temel köşe taşlarından birisidir. Bölge halkının önerileri ve rızası alınmadan yapılan ve yapılacak hiçbir projeye destek verilmeyecektir. Ayrıca bulunduğumuz her alanda bu düşmanca siyaseti ve rantçı zihniyeti teşhir edeceğiz.  Hak ve hakikat dilinden vazgeçmeyecek, tüm yaşam alanlarımızda, ibadethanelerimizde, cemevlerimizde, dergâhlarımızda, inanç merkezlerimizde, ziyaretlerimizde her türlü özelleştirmeye karşı birlikte mücadele edeceğiz.

Kardeş halklardan ve inançlardan canları da kutsal mekanlara yönelik bu tekçi zihniyete karşı bir insanlık mirası olan Munzur Gözlerine sahip çıkmaya ve bizimle birlikte dayanışma içinde olmaya davet ediyoruz.‘‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.