Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu:Tertele 38´i yaşamış çınarlarımızdan biri, Araştırmacı/Yazar Hüseyin Akar aramızdan ayrıldı.

”YANAN BENDİM”
X a t ı r ıy e / Başsağlığı
Tertele 38´i yaşamış çınarlarımızdan biri, Araştırmacı/Yazar Hüseyin Akar aramızdan ayrıldı.
Akar sonsuz acılar yaşayan, inanılmaz mucizelere şahit olan TERTELE kuşağının son temsilcilerindendi.
Dersim’den Portreler, Dersim Çığlığı, Saitler Komplosu ve Civarek İki Uçlu Yaşam kitaplarıyla bilinen Akar, Dersim 38 Katliamında ailesiyle Kastamonu’ya sürgün edilen bir Dersimliydi.
Verdiği bir Mülakat ´da,

“İNSANLARI DİRİ DİRİ YAKTILAR, O TRAVMAYLA YAŞIYORUM”

“Başka bir söylemle beş yaşında Dersim kırımını bütün yönleriyle yaşadım. Dersim kırımının yaşayan canlı bir tanığı, yani canlı bir tarihiyim. Dünya tarihinde böyle bir kırımın ya da vahşetin bir benzeri yoktur. Evet, sürgün diye yola çıkarıldılar, yolun ortalarında elleri ayakları bağlı, üstlerine gaz dökülerek diri diri yaktılar. Bu benim ailem, yanan bendim” diyerek acılarını anlatıyordu.
Devamla…“İnanılması güç; çocuk, kadın, yaşlı, hasta ayrımı yapmadan, akrabalarımdan 55 kişiyi üstlerine gaz dökerek diri diri yaktılar. Halen o gün geçirdiğim travma ile yaşıyorum.
1938’de beş yaşındaydım. Dersim denince gözümün önüne tanığı olduğum o korkunç zülüm geliyor. Uzun bir süre kendime gelemiyorum, ufkum kapanıyor, ifadesiz kalıyorum, dilim tutuluyor anlaşılamıyorum. Beni anlamıyor kimse. Anlaşılan ömrümün sonuna kadar Dersim vurgunu yani travması ile yaşayacağım.” şeklinde ifade ediyordu yaşam serüvenini.
Dersim 37/38 Dersim Sözlü Tarih Projesi çalışmamızın öncü emektarlarından Dicle Akar arkadaşımızın babası ve bir Dersim aydını olan Hüseyin Akar´a rahmet diliyoruz.
Ruhu şad olsun.
Mekanê to wertê gul u nuri bo, dewrê to qaim bo.
Ailesi ve sevenlerine baş sağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.
Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG)
14 Ağustos 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir