Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hünkâr Hacı Bektaş Veli’yi iyiden iyiye Kazak / Kırgız / Moğol hükümranlarına benzetmişler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın devlet eliyle hazırladığı bir etkinlik var, Hacıbektaş’ta. Bugün… Etkinliğin adı, “Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 749. Yıldönümü Anması”. UNESCO bu yıl işin içine girince hükümet de kendisini buraya eklemledi bu günlerde anlaşılan. Etkinlikten haberim bugün oldu benim de ve bazı dikkatli arkadaşlar etkinlik için hazırlanan görseldeki Hacı Bektaş Veli figürüne dikkat etmişler ve aslında bizim Alevileri ayağa kaldıracak bir takım “oynamaları” keşfetmişler.
Birincisini ben söyleyeyim: Hünkâr Hacı Bektaş Veli’yi iyiden iyiye Kazak / Kırgız / Moğol hükümranlarına benzetmişler.
İkincisi ise, On İki İmamı temsilen figürün boynunda gösterilen teslim taşının “On Üçüncü” imamını eklemişler. Ayrıca “On Üçüncü imam kimdir” ona da bir bakmak lazım veya “tasarımcının çizim yaparken eli kaymıştır belki” diye mi düşünelim?
Üçüncüsü ise, Hünkâr figürünün derviş sarığı bölümündeki “dört kapı”nın temsiliyeti… Kullanılan objelere ve görsel anlatımdaki saygısız acemiliğe bakılacak olursa; Kültür Bakanlığı’nın toplumların ve dolayısıyla kendi kültürünün yeni kuşaklara aktarımına yönelik “değerlendirilmesini” de ilgili akademisyenlere bırakmak yerinde olacaktır.
Hayır, ve evet; ağır bir ironi ile yaklaşıyorum konuya ancak Alevi kurumlarının bu konuya ciddi anlamda bir el atması, bir takım hataların bizatihi devlet eliyle ve “devlet tekeliyle tekelleştirildiği”, gelişi-güzel toplumun inanç sembolleriyle oyun hamuru gibi oynandığı konusunda ağır bir eleştiri yapmak gereklidir.
Özetle devletin keyifle girdiği hamamda devleti terletebilecek “inanca hakim er kişiler” gereklidir veya “bu işler de iyice çığırından çıktı canım, amaaan, sen de… işine gücüne bak, takibini de bırakmak gerekir” diyorsanız, o da ayrı tabii…
Sibel Yalçın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir