Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK: ”Adalet sistemini, muhalefeti susturmak için bir tehdit unsuru olarak kullanan AKP rejiminin karşısındayız!”

Adil Yargılanma Hakkı Talebi’yle 3 Şubat’ta açlık grevine başlayan ve açlık grevini 5 Nisan’da ölüm orucuna çeviren Avukat Ebru Timtik ve arkadaşlarının talepleri AKP rejimi tarafından görmezden gelinerek, ölümüne adeta seyirci kalınmıştır. Bu da yetmezmiş gibi cemevinde düzenlenen Hakka Yürüme Erkânı’na katılanlara güvenlik güçleri şiddet uygulamıştır. Muharrem Matemi içerinde olduğumuz bu süreçte AKP rejiminin bu saldırgan ve zalimane tavrını kabullenmemiz mümkün değildir.
Bu canlarımıza yönelik; tıpkı geçtiğimiz dönemlerde FETÖ örgütlenmesinin açtığı davaların bir benzeri tezgâhla, haklarında hiçbir somut delil olmadan, sahte fezleke ve gizli tanıklarla köşeye sıkıştırılma çabalarının farkındayız. “Adil Yargılanma Hakkı Talebi” sadece kendileriyle ilgili değil, aynı zamanda bu ülkede adalet isteyen herkesin talebidir. Evrensel hukuk normları çerçevesinde; kişinin suçu ne olursa olsun, adil yargılanması gerektiği gerçeğini değiştiremez! Tecavüzcülerin serbest bırakıldığı, AKP rejiminin kendi katilini, dolandırıcısını ve yandaşını kutsadığı bir adalet anlayışı ülkemiz adına bir utanç kaynağıdır. Adil olması gereken adalet ve yargı sistemini, muhalefeti susturmak için bir tehdit unsuru olarak kullanana AKP rejiminin bu tutumuna karşıyız.
Demokrasiden ve özgürlüklerden yana bir toplum olarak; Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Aytaç Ünsal’ın aynı akıbete uğramaması için çaba göstermek zorundayız. Ülkemizin her alanda AKP zulmüne esir düştüğü bu süreçte, ölümün değil aksine yaşamın ve direnmenin öne çıkarıldığı bir anlayışla mücadele hattını yeniden var etmeliyiz. Bu noktada demokrasi güçlerinin bir arada mücadele etmesinin önemini bir kez daha hatırlatmak isteriz.
Ebru Timtik canımızın devr-i daim olsun, ışıklar yoldaşı olsun. Hizmeti ve mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz…
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir