Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Türkiye ve Avrupa Alevi Kurumları: Hacı Bektaş Veli , Dostluk ve Barış Ödülü’nün‘Hızır Avusturya’ya verilmesine tepki gösterdiler

  Türkiye’deki Alevi kurumları, 57. Ulusal 31. Uluslararası Hünkâr Hacı Bektaş Veli Anma törenlerinde gelenekselleşen 27. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü’nün İslam Alevi Teşkilatı’nın kuruluşu olan Hızır Avusturya’ya verilmesine tepki göstererek, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği törenlere katılmama kararı aldıklarını açıkladı.

Alevi kurumları, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok ile gerçekleştirdikleri toplantı sonrası yaptıkları açıklamada, Dostluk ve Barış Ödülü’nün İslam Alevi Teşkilatı’nın  Yardım Kuruluşu olan ‘Hızır Avusturya’ya verilmesine tepki göstererek etkinlikten çekilme kararı aldı.

Türkiye Alevi kurumları tarafından yapılan açıklama tam metni şöyle:

”Alevi Bektaşi kurum temsilcileri olarak, Ülkemizi etkisi altına alan ve varlığını hala yoğun bir şekilde hissettiren Covid-19 salgını sebebiyle, 57. Ulusal 31. Uluslararası Hünkâr Hacı Bektaş Veli Anma törenlerine, Pirin eşiğine yüz sürmek için kısıtlı sayıda da olsa Huzura geldik.
Alevilerin Serçeşmesi olan bu topraklara ve törenlere katkı sunan her canın hizmeti Hakk katında kabul olsun!
Her sene birlik şiarıyla geldiğimiz törenlerde, geleneksel hale gelen Dostluk ve Barış Ödülü’nün bu yıl verileceği şahısların, ne Hünkar’ın öğreti ve felsefesine ne de Alevi Yol-erkânına uymayan davranışlar sergilediği, Alevi kurumlarını mahkemeye verdiği tarafımızca bilinmektedir. Bu nedenlerle ödülün bu kişilere verilmesine Alevi kurumları olarak rızalık vermediğimizi Sayın Belediye Başkanımıza iletmemize rağmen, Belediye Başkanımızın ödülü vermekte ısrarcı davranması nedeniyle Alevi Kurumları olarak, törenlere katılmama kararı aldığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.
Yol Cümleden Uludur!”

AABK bileşenleri: Hacı Bektaş-ı Veli Dostluk ve Barış ödülünü, Avusturya İslam Alevi Teşkilatı’na bağlı “Hızır Avusturya” isimli kuruma verileceğini duymamız bizi derinden yaralamıştır.

Türkiye’nin ardından Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’na bağlı olan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Avrupa Alevi Kadınlar Birliği, Avrupa Alevi Gençler Birliği, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu, Belçika Alevi Birlikleri Federasyonu, Britanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonu, Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu, İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu, İsveç Alevi Birlikleri Federasyonu, Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonu, İtalya Alevi Dernekleri, Kıbrıs Alevi Dernekleri, Romanya Alevi Dernekleri ve Norveç Alevi Dernekleri ortak yazı açıklama yaparak 27. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü’nün İslam Alevi Teşkilatı’nın kuruluşu olan Hızır Avusturya’ya verilmesine sert tepki gösterdiler

Avrupa Alevi kurmları tarafından yapılan açıklamanın  tam metni söyle:

‘‘Bu sene 57. Ulusal ve 31. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Ekinliklerin heryıl olduğu gibi geleneksel olarak 15-18 Augustos Tarihleri arasında yapılıyor olması ve Etkinliğin Alevi Bektaşi Kurumları ile Pandemi sürecine rağmen gerçekleştiriliyor olması bizleri mutlu kılmaktadır.

Ancak, bu sene 27.si verilecek olan Hacı Bektaş-ı Veli Dostluk ve Barış ödülünü, Avusturya İslam Alevi Teşkilatı’na bağlı “Hızır Avusturya” isimli kuruma verileceğini duymamız bizi derinden yaralamıştır.

Çünkü burada adına atıfta bulunulan “Hızır” bizim inancımızın kutsalı Bozatlı Hızır’ımız değil, Yol’dan çıkıp pirini idama yollamaktan çekinmeyen egemenin Hızır Paşa’sıdır.

Avrupa’da Aleviliğe Türk-İslam Sentezini dayatan, özellikle kayıtlı olduğu Avusturya’da Alevi Kültür Merkezleri’nin kapatılması için bir çok başvuruda bulunan, nitekim ilgili Bakanlıklara, 22’den fazla örgütlenmesi olan Avusturya Federasyonu’muzun kapatılması ve bu kurumlarda Alevi ritüellerin derhal durdurulmasına yönelik başvurularda bulunan ve Alevi ismini Patentleyerek kendisinden başkasının bu ismi kullanmasını yasaklayan ve Alevi ismi kulanan kurumlara şantaj uygulayan bir kuruluşa verilemez.

Aleviliği Şiilikle özdeşleştiren bir anlayışa, başta Avusturya ABF olmak üzere, AABK’ya bağlı kurumlarımızı ve yöneticilerini bulundukları ülkelerde “terörist yapılardır” diye ihbarlarla kapatılması için şikayet eden bir kuruluşa pirimizin adına ödül verilemez.

Hünkâr’ın “Her ne arar isen kendinde ara, Kudüste, Mekkede, Hacta değildir” sözünden bir ders çıkarmayarak son dört yıldır Alevilerin asimilasyonuna neden olacak, İrak ve İran gezilerini Alevi Kadınlarına Kara çarşafı giydirme pahasına düzenleyen islam Alevi Kuruluşuna, 27. Hacı Bektaşi Veli Barış ve Dostluk ödülün verilmesini Alevilik adına zul addediyoruz.

Hünkarın ismini taşıyan Barış ve Dostluk Ödülü’nün, özellikle içinden geçtiğimiz bu çok ağır koşullarda, onun geleneğine uygun bir çizgide verilmesinin sorumluluğu, bugün herzamankinden çok daha büyüktür ve son 30 yıldaki Alevi mücadelesini temsil eden bizler, Hacıbektaş Belediyesi’nden bu duyarlılığı bekledigimizden dolayi Belediye Başkanına tüm uyarılarda bulunup, gerekli tüm yazılı belgeleri ilettik.

Alevi Kurumları, Kanaat Önderleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşlarının uyarılarına rağman Hacıbektaş Belediye Başkanı Sayin Arif Yoldaş Altıok’un bu kararından dönmemesi ise duyarlu tüm Canlar için tam bir hayal kırıklığıdır.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir