Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 AABK: ”Alevileri bekleyen tehlikeler düne göre bugün daha da çoğalacak”

İstanbul’da Alevilerin yaşadığı bir binanın iç bahçe duvarına kırmızı boyayla ‘Alevilere ölüm’ yazılarak çarpı işareti konuldu.

İstanbul’un Pendik ilçesi İmamı Azam Caddesi, Ay Sokak’taki apartmanın iç bahçe duvarına “Alevilere ölüm” yazılarak çarpı işareti konulmasına  Alevi kurumları sert tepki  gösterdi. Alevi Dayanışma Ağı ( ADA ) ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) Genel Merkezi’nin yaptıkları yazılı açıklamaların ardından, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’da bugün yazılı bir açıklama yaparak İstanbul Pendik’te oturan bir Alevi ailenin evinin duvarına x işareti konulup ‘‘Alevilere ölüm‘‘ diye yazılımasına tepki gösterdi.

‘‘ İstanbul Pendik’te bu gerici ve ırkçı saldırıya maruz kalan Canlarımıza AABK olarak geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor ve yanlız olmadıklarını, her daim yanlarında olacağımızın bilinmesini istiyoruz.‘‘ ifadelerinin yer aldığı AABK açıklamasının tam metni şöyle:

“Alevilere Ölüm”

‘‘Maraş, Çorum, Erzincan, Malatya, İzmir’den sonra dün de İstanbul Pendik’te bir binanın iç duvarına X işaretiyle birlikte “Alevilere ölüm” yazıldı.

Korkutmak, sindirmek, yaşamı Aleviye zehir etmek için X işareti ile tehdit etmenin sonuçlarını bu ülkenin Alevileri çok acı bedeller ödeyerek yaşadı.

Alevilere reva görülen bu zulüm ve katliamlar, kurdukları cemaatler, vakıflar üzerinden, yazdıkları yazılar, çektikleri videolar, miting alanlarında kullandıkları dil ile Alevilere saldıran, hedef gösteren, ırkçı, gerici, bozguncu, tasfiyeci, provakatör ve işbirlikçiler, Alevilere yönelik kin ve nefret söylemlerine hız kesmeden devam etti.

Bu ve benzeri girişimlerle Aleviler korkutularak, iradelerinin teslim alınabileceği sanıldı.

Alevilerin bir anlamda biat etmeleri istendi.

Muktedirler Aleviliğin içini-özünü boşaltıp, Sünni itikatına benzer bir Alevilik inşa etmek ve Alevileri yedeğine almak adına inanılmaz söylem ve eylemler geliştirdi.

Yüzyıllardır yok etmeye çalıştıkları bir inancı tanımak bir yana, yok saymaya devam etti.

Alevi kurumları olarak, bu tür girişim ve oluşumların, tepeden tırnağa bir tasfiyeci ve yok etmeye yönelik proje olduğunu biliyoruz.

Sünni çoğunlukçu anlayış kurumsallaştıkça, Aleviler ırkçı ve gerici yapılara teslim edilmeye devam edilecek.

Tıpkı Maraş, Çorum, Erzincan, Malatya, İzmir’deki benzer ırkçı saldırıların faillerinin bulunmadığı gibi, İstanbul Pendik’te bir binanın iç duvarına X işaretiyle birlikte ‘Alevilere Ölüm’ yazanlara dair bu ülkenin savcılarının hiç bir şey yapmayacağını da biliyoruz.

Alevileri bekleyen tehlikeler düne göre bugün daha da çoğalacak.

Asimilasyon ve linç politikalarının kıskacındaki Aleviliğe yönelik bu tür provokatif yaklaşımlara karşı daha uyanık olmalıyız.

Hukuksuzluk ve vicdansızlık konusunda ısrarcı olanlar ve onların değirmenine su taşıyanlar belki bugün değil ama, bir gün muhakkak layîk olduğu cezayı alacak.

İstanbul Pendik’te bu gerici ve ırkçı saldırıya maruz kalan Canlarımıza AABK olarak geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor ve yanlız olmadıklarını, her daim yanlarında olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Aşk ile.‘‘

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir