Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

FUAF: ‘‘ Zalimliğin aldığı her can, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur!‘‘

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF), yazılı bir açıklama yaparak bugün Fransa“nın Nice kentinde bir kiliseye yapılan saldırıda üç kişinin öldürülmesini kınadı. “Aleviler olarak benzer katliamlara defalarca maruz kalmış olmanın üzüntüsüyle, yaşanan acıyı yürekten paylaştığımızın bilinmesini istiyoruz” ifadelerinin yer aldığı FUAF açıklamasının devamında, ‘‘Vahşetin, barbarlığın ve zalimliğin aldığı her can, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.‘‘denildi

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu( FUAF) tarafından yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

“Fransa’nın başkenti Paris’te bir öğretmenin kafası 18 yaşında radikal İslamcı bir Çeçen tarafından vahşice kesilerek katledildi.

Ardından bugün Fransa’nın Nice şehrindeki bir kiliseye yapılan saldırıda insanlar aynı şekilde tekbir getirilerek hunharca katledildiler.

Yüzyıllardır İslamcı gericiliğin kurbanı olarak bugüne kadar sayısız canlar veren Aleviler, bu yaşanan acıların empatisini en iyi yapabilecek topluluklardan birisidir.

Bugün içinde bulunduğumuz şartlarda Alevi-Bektaşi hümanizmasının önemi ve değeri çok daha net bir şekilde anlaşılmalıdır.

Yaşamı, doğayı ve bilimi esas almayan anlayışların nasıl bir barbarlığın piyonuna dönüşebileceği ortadadır.

Fransa’da gerçekleşen bu gerici saldırıları nefretle kınarken, Aleviler olarak benzer katliamlara defalarca maruz kalmış olmanın üzüntüsüyle, yaşanan acıyı yürekten paylaştığımızın bilinmesini istiyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir