Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZ: ”KEMAL BÜLBÜL YALNIZ DEĞİLDİR!”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD)  önceki dönem Genel Başkanı Kemal Bülbül’ün hakkında, 4 Ocak 2018 tarihinde Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından  “Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantılarına katıldığı gerekçesi ile” açılan ve kapsamı genişletilerek “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla yürütülen dava karara bağlanarak, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’e Kemal 6 yıl 3 ay ceza verildi.

PSAKD Genel Merkez,  PSAKD  önceki dönem Genel Başkanı ve HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’ün, “Silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlanmasına ve bu suçlamadan dolayı ceza almasına, bugün yazılı bir açıklama yaparak sert tepki gösterdi.

‘‘ BU CEZA  TÜM ALEVİ ÖRGÜTLERİNE GÖZDAĞI NİTELİĞİNDEDİR‘‘

‘‘Aleviler tarih boyunca mazlumdan, ezilenden,ötekileştirilenden yana olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Önceki dönem genel başkanımız Kemal BÜLBÜL’ün hakkında 04 Ocak 2018’de Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde “Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantılarına katıldığı gerekçesi ile” açılan “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak” suçlamasıyla yürütülen davasında karar verildi. Aynı zamanda HDP Antalya milletvekili olan Kemal BÜLBÜL’e verilen bu ceza aslında tüm Alevi örgütlülüğüne karşı da bir gözdağı niteliğindedir.‘‘ denilen açıklamada şunlar belirtildi:

‘‘Hukuk tanımazlık öyle boyutlardadır ki,Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesince açılan dava, 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde Antalya’dan Milletvekili seçildiği için mahkeme “Sanığın Milletvekili seçilmesinden dolayı edindiği dokunulmazlık hakkı nedeniyle yargılamanın vekillik süresinin sonuna ertelemesi kararı” vermiş fakat aynı anayasaya bağlı Diyarbakır Ağır ceza mahkemesi açıkça hukuku çiğneyerek yargılamaya devam etmiştir.‘‘ denildi.

‘‘ BİZ BU KARARI ŞİDDETLE REDDEDİYOR VE KINIYORUZ‘‘

Bu kararın, Türkiye genelinde 80 şubesi olan Pir Sultan örgütlülüğüne ve  37 Alevi- Bektaşi kurumunu bileşenlerinin oluşturduğu Alevi Bektaşi Federasyonu‘na karşı ağır bir itham ve tehdit olduğuna vurgu yapılan açıklamanın devamında, şu ifadlere yer verildi:

‘‘Biz bu kararı şiddetle reddediyor ve kınıyoruz. Bizim açımızdan bu karar, ülke genelinde 80 şubesi olan Pir Sultan örgütlülüğüne ve yine 37 kurum bileşeninin oluşturduğu Alevi Bektaşi Federasyonuna karşı ağır bir itham ve tehdittir.‘‘

  KEMAL BÜLBÜL ALEVİDİR VE ALEVİLER MAZLUMDAN YANADIR‘‘

Kemal Bülbül’ün Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri sıfatları ile Demokratik Toplum Kongresi toplantılarına katıldığı belirtilen açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi:

‘‘Kemal Bülbül Alevidir ve Aleviler mazlumdan yanadır. Yani DTK toplantılarına da bir başka demokratik kitle örgütünün toplantılarına da katılması inancımız ve tarihsel duruşumuz gereği görevidir. Halkımız bizi de, Kemal BÜLBÜL’e verilen cezaya gerekçe gösterilen toplantıya on binlerce üyemiz ile katıldık saysın. Aleviler eşitlik, adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesi ekseninde örgütlenirler. Şiddetin karşısında barışın tarafındadır.

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri genel başkanı ve Alevi Bektaşi Federasyonu genel sekreteri sıfatları ile katıldığı, Demokratik Toplum Kongresi toplantıları gerekçe gösterilerek Kemal BÜLBÜL’e verilen 6 yıl 3 ay ceza politiktir, taraflıdır.‘‘

‘‘AKP – MHP HÜKÜMETİ HUKUKSUZLUKTA SINIR TANIMAMAKTADIR‘‘

AKP-MHP hükümetinin hukuksuzlukta sınır tanımamadığı ifaderinin yer aldığı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) açıklamasında, iktidarın ve küçük ortağının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden mafyacıya sahip çıkması eleştirilerek, ama hiç kimse unutmasın ki bizim de Baba İlyas, Hünkar Hacı Bektaş Veli, Şah Kalander, Pir Sultan Abdal….Denizler, Kaypakkayalar, Mahirler gib dava arkadaşlarımız var denildi:

‘‘AKP-MHP hükümeti hukuksuzlukta sınır tanımamaktadır. Bir tarafta, yüz binlerce oy ile seçilmiş milletvekillerini, belediye başkanlarını haksız ve hukuksuz olarak tutsak ederken, diğer taraftan ise, ana muhalefet partisi lideri Kemal KILIÇTAROĞLU’nu tehdit eden bir mafya’ya sahip çıkmaktadır.

Altını çizerek belirtiriz ki ;

Onların mafya’dan dava arkadaşları olabilir. Ama hiç kimse unutmasın ki bizim de dava arkadaşlarımız var;

Baba İlyas, Hünkar Hacı Bektaş Veli, Şah Kalander, Pir Sultan Abdal….Denizler, Kaypakkayalar, Mahirler…bizim dava arkadaşlarımızdır.

Pir Sultan Abdal örgütlülüğü olarak açıkça belirtiyoruz ki, bizim genel başkanlığımızı yapmış birine terörist demek hiç kimsenin haddi değildir.‘‘

Hasan Subaşı /AHA / Köln

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir