Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AKP PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK:‘‘ALİSİZ ALEVİLİK‘‘ ÜRETMEK ŞEKLİNDE ÇEŞİTLİ FAALİYETLER VAR”

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK Toplantısı sonrası gündemedeki çeşitli konulara ılışkın açıklamalar yaptı.

AABF’nin Almanya’nın NRW eyaletinde kamu tüzel kişilik statüsü  kazanmasından Vatan Partisi ve MHP gibi AKP’de rahatsız oldu. AKP’nin rahatsızlığın, parti sözcüsü Ömer Çelik dile getirdi.   Çelik, AKP MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamaların soru cevap bölümünde, Almanya‘da bir eyalette Aleviliğin ayrı bir inanç grubu olarak gösterilmesine yönelik soru üzerine, Alevilerin kazanımına ilişkın  şunları söyledi:

“En bilinen deyimiyle ‘Ali’siz Alevilik üretmek’ şeklinde çeşitli örgütlerin ortaya koyduğu faaliyetler var. Bunlar daha önceden kendilerine Almanya içerisinde bir müstakil alan yaratmak için Aleviliği İslam‘ın dışında ayrı bir din olarak göstermeye çalışıyorlardı. Anlaşılıyor ki bu bahsettiğiniz eyalet kararı bunun bir neticesidir. Şimdi son zamanlarda başka bir faza geçildiğini görüyoruz. Aynı zamanda da onların Türklük ile ilgisi olmadığı, Anadolu‘nun eski kavimlerinden bazılarının devamı oldukları şeklinde bir görüş ifade ediliyor. Tabii Türkiye Cumhuriyeti içerisinde Sünni Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Alevi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi bir ayrımı asla kabul etmeyiz. Böyle bir şey söz konusu olamaz.”

“Aleviliği İslam’dan koparmaya çalışan, Aleviliği Türklükten koparmaya çalışan gayretlerin, esasında Alevi vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin faydasına değil birtakım yabancı istihbarat örgütlerinin projeleri çerçevesinde ortaya çıkmış faaliyetler olduğunu da biliyoruz. Buna karşı da mücadele verecek güce sahibiz. Bu konuları da yakından takip ediyoruz.” diye konuştu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir