Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AAGB’den, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinden milletvekili aday adayı olan Melih Bulu’yu Boğaziçi’ne kurum dışından rektör atamasına yönelik Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin başlattıkları ve Türkiye’nin her yerine yayılan  protestolar  destek giderek büyüyor.

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasına ‘Kayyum rektör istemiyoruz’ diyerek tepki gösteren Boğaziçili öğrencilerin haklı tepkilerin ve bu zeminde gelişen direniş bir destekte Avrupa Alevi Gençler Birliği’nden geldi.

‘‘ BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİN DİRENİŞİNİ CANI GÖNÜLDEN SELAMLIYORUZ!‘‘

Avrupa Alevi Gençler Birliği ( AAGB),‘‘ Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin direnişini canı gönülden selamlıyoruz‘‘ başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, direnişe deşteğini şu ifadelerle belirtti: ‘‘Hünkar Hace Bektaş Veli’mizin “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” desturuyla YOL’a sahip çıkan Avrupalı Alevi Gençleri olarak, Boğaziçi Üniversite Öğrencilerinin ve dayanışmaya katılan bütün canların direnişini selamlıyoruz.‘‘

‘‘HALKIN İRADESİNİ KAYYUM ATAYARAK HİÇE SAYAN ZİHNİYETİ KINIYORUZ!‘‘

2015 yılından yapılan seçimlerde AKP’den  Milletvekili aday adayı olan Melih Bulu’nun, AKP‘li Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi‘ne kayyumu rektör olarak atananmasın bilime ve özgür düşünceye zarar verdiğin ve  bu zorbalıkla halkın iradesinin hiçe sayıldığına vurgu yapılan açıklamanın devamında,  şu ifadeler yer aldı:   ‘‘ Partiler üstü olması gereken üniversiteler, Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektör kayyumu ile başta bilime ve özgür düşünceye zarar veriyor. Bu rektör kayyumu politiktir.

2015’de AKP Milletvekili aday adayı olan Melih Bulu, atandığı kayyum rektörlüğünden istifa etmelidir.

“Hard rock ve Metallica dinliyorum” diyerek kendini öğrencilere sevdirmeye çalışan, alay edercesine kendisini yuhlayan öğrencilere cam’dan el sallıyor.

Çıktığı televizyon kanalında yapacağı açıklamalar ve öğrencilerin sorularına “Tişört çok güzel” diyeceğine, gördüğü tepki sonrası istifa etmesi en doğrusu olacaktır.‘‘ denildi.

‘‘ÖĞRENCİLERİN DEMOKRATİK HAKLARI GASP EDİLEMEZ!

Öğrencilerin ve öğrenci direnişine destek verenlerin evlerinin basılmasını çirkinlık ve  rezalet olarak görüp eleştiren AAGB açıklamanın sonunda,‘ ‘Kayyum rektör istemiyoruz‘‘ protesto eylemlerine katılmalarından dolayı  göz altına alınanların derhal serbest bırakılması çğrısında bulundu.

‘‘Direnişe destek verenlerin evleri basılarak illegal süsü vermeye çalışan emniyet güçlerini algı yaratması çirkinliktir, rezalettir.

Direnişe destek verenlerin evleri basılarak illegal süsü vermeye çalışan emniyet güçlerini algı yaratması çirkinliktir, rezalettir.

Kayyuma karşı direniş içerisinde olan ve göz altına alınan onlarca canların derhal serbest bırakılmasını taleb ediyoruz.

Avrupa’da doğmuş, YOL değerleri ile büyümüş Alevi Gençleri olarak, eğitimin ve toplumsal iradeyi özgürce yaşayabiliyoruz. Aynı insani hakları Türkiye’deki ve bütün dünyadaki canlar için de istiyoruz.

Özgür ve özerk akademik eğitimle güzelleşecek bir dünya için mücadele edenlerin önünü hiç bir güç kesemez.

Bilimle gitmeyen karanlıkta kalır.

Gençlerin dayanışması dünyayı daha güzel bir yere getirecek.

YAŞASIN GENÇLERİN DAYANIŞMASI

AVRUPA ALEVİ GENÇLER BİRLİĞİ‘‘

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir