Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri kayyım protestolarına yasak dinlemedi

Eski AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasına karşı yapılan protestolar Kadıköy’de devam ediyor.
Eski AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasına karşı çıkan öğrenciler, Rektörlük binası önünde eylem yaptı. AKP’li rektör Melih Bulu, “Kayyım rektör istemiyoruz”, “Melih Bulu istifa” sloganları atan öğrencilere rektörlük binasından el salladı. Öğrenciler Bulu’yu yuhaladı. Polis, kampüs girişine yığınak yaptı. Üniversite girişi çok sayıda polis, TOMA ve kamyon ile kapatıldı. Beşiktaş ve Sarıyer’de eylem yapması engellenen öğrenciler Kadıköy’e geçerek eylemini burada sürdürdü.
Kadıköy Beşiktaş İskelesi önünde bir araya gelen öğrencilere, bir çok kişi de destek verdi.
METALLİCA GÖNDERMESİ
Eylemlerini Kadıköy’de sürdüren öğrenciler kayyım rektör Bulu’nun, “Metallica dinliyorum” söylemine göndermede bulunarak Rage Against The Machine dinledi.
‘SADECE BOĞAZİÇİ DEĞİL’
Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nin önünde toplanan öğrenciler ve onlara destek veren binlerce yurttaş, kayyım zihniyetini protesto etti. Basın açıklaması okuyan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, “Yalnızca Boğaziçi için değil, İstanbul Sözleşmesi için mücadele eden kadın ve LGBTİ+’ların, BİMEKS işçilerinin ve emekçi ezilenlerin taleplerini dile getirmek için buradayız” dedi.
‘KAYYIMLARI BİZ GEÇEN SENEDEN TANIYORUZ’
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi ise kayyımı çok iyi tanıdıklarını söyleyerek, geçen yıl AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından atanan kayyım rektörün, ilk icraatının öğrencileri yan yana getiren kol kulüpleri kapatması olduğunu söyledi.
Gözaltına alınan ve kampüs içine sokulmayan öğrenciler için “Yalnızca Boğaziçi öğrencileri yoktu” iddialarına cevap veren öğrenciler, “Evet yalnızca Boğaziçi yoktu, orada bulunan arkadaşlarımız, yakınları ve biz Mimar Sinan öğrencileri de oradaydık. Kayyımı tanıyoruz” diyerek tepki gösterdi.
‘KORKMUYORUZ SİZDEN’
Farklı üniversitelerden öğrenci temsilciliklerinden de açıklamalar yapıldı. AKP iktidarına seslenerek, “Sizden korkmuyoruz. Sabah ev baskınları ile gözaltına da alsanız, çıplak aramayla tehdit de etseniz biz sizlerden korkmuyoruz” vurgusu yapıldı.
ÜNİVERSİTELERİ YOK EDİLMİŞ BİR ÜLKENİN GELECEĞİ OLAMAZ’
İstanbul üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen öğretim görevlisi Cemil Ozansü, “Bugün yapılan bu mücadele bir anayasa kavgasıdır. Bizim geleceğimizin kavgasıdır. Üniversiteleri yok edilmiş bir ülkenin geleceği olamaz. Binlerce akademisyen üniversitelerden ihraç edildi. Bu rektör ataması usulüde bir ohal düzenlemesi olarak getirildi. Bu bizim geleceğimizle oynamaktır” dedi.
Açıklama müzik grubu bandista’nın söylediği şarkılarla son bulurken, cumadan başlayarak her gün 11:00 – 16:00 arası rektörlük önünde nöbet tutarak oturma eylemi kararı alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir