Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Bundan sonraki süreç ne olmalıdır?

  • İbrahim Solmaz

AKP-MHP şeriatçı ve kafatascı iktidarından Türkiye´nin hayrına, milletin esenliğine yönelik hiç bir beklenti kalmamıştır. O yüzden bu cenaha dair söz söylenmesi laf-ı güzaftır.

Demokratik muhaleffeten beklentiler nelerdir onlara değinelim.

Erdoğan´dan demokratik bir seçim beklentisi en yumuşak ifadeyla saflık olur. ‘‘Dava“ hareketi olarak kurulan AKP, tam anlamıyla istediği düzene geçmeden ve de bu düzeni dünyaya kabul ettirmeden normal koşullarla iktidardan ayrılmasını beklemek yada bunu hayel bile etmek ülkenin geleceğini tehlikeye atmaktır.

“Benim için demokrasi bir tranvaydır, istediğim yerde iner istediğim yerde binerim“, “Davanın çıkarı için gerekiyorsa papaz elbisesi dahi giyerm“ diyen Erdoğan´nın kendisidir. Tüm bunları bilerek Erdoğan´dan demokratik bir seçim beklentisi düşünülmemelidir. Muhaleffet tüm hazırlıklarını buna göre yapmalıdır.

Önümüzdeki ilk genel seçimde, son yerel seçimler örnek alınmamalıdır. Yerel seçimlerde büyük şehirlerin muhallefete verilmesi! Yapılacak genel seçimlere kadar insanları oyalama ve uyutma taktiği olarak görülmelidir.

Muhallefet şimdiden;

– Alternatif/ Gölge Bakanlar Kurulunu ilan etmelidir.

– Demokratik bir Anayasa hazırlayarak toplumun tüm kesmini eşit vatandaşlık düzleminde değerlendirmelidir.

– Mitingler yaparak toplumu değişime ve oluşabilecek duruma hazırlamalıdır.

– Dış ilişkileri sıklaştırarak yasal yollardan yeni kurulacak resmi hükümetin güvenirliğini dünyaya ilan etmelidir.

– Yargıya „Hukuktan ayrılmamaları“ hatırlatılmalıdır.

– Asker ve güvenlik güçlerinin tek adam rejminin değil, devletin güvenlik güçleri olduğu özellikle kamuyu önünde işlenmelidir.

– Ekonominin iyileştirilmesi bağlamında dış yatırımların ülkeye girmesini kolaylaştıracak adımların sinyalleri verilmelidir.

– Türkiye´nin gerçek anlamda laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olacağı tüm dünyaya garanti edilmelidir.

– Tüm idolojik ayrılıklar bir tarafa bırakılarak, herkesin bir adım geri atmasıyla, demokrasiden, tam bağımsiz ve türkiyenin üniter devlet yapısına sahip çıkan tüm demokratik siyasi partilerin bir araya gelerek, demokratik STK larında içerisinde olduğu toplantı düzenlenerek bu kararlılık dünyaya duyurulmalıdır.

Belki bu şekilde AKP-MHP dinci ve kinci iktidarı erken seçimlere zorlanabilir. Şayet bir sonraki seçimler kaybedilir ise, elinizde oynayacağınız ve herkesin kendi çıkarları etrafında siyaset! Yaptığı bir partiniz dahi olmayacaktır.

İşte Deve, İşte Hendek

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir