Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Danimarka Alevi Kadınlar Birliği: ”İstanbul Sözleşmesi haktır!”

Danimarka Alevi Kadınlar Birliği (DAKB), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararnamesi ileTürkiye‘nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine kadın örgütleri dünyanın dört bir yanında tepki göstermeye devam ediyorlar. Türkiye‘nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine bir tepkide Danimarka Alevi Kadınlar Birliği’nden geldi.

Danimarka Alevi Kadınlar Birliği yaptığı yazılı açıklamada, “ Yaşama hakkı her canlının en temel hakkıdır. Nasılki ağaca kıyamıyorsak, kuşları vuramıyorsak, çiçekleri koparırken elimiz titriyorsa, hani karıncayı bile incitmek istemiyorsak, peki nasıl kıyarız insana, kadın katliamlarına nasıl bakıp geçeriz, kadına şiddete nasıl kulaklarımızı tıkarız, cinsiyetci, dışlayıcı, ötekileştirici ve tüm insan canlı hakkını buldozerle nasıl yerle bir ederiz?  ” ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın devamındai şunlar kaydedildi: ‘‘İstanbul sözleşmesi kadınların başına gelmiş en güzel en kıymetli bir sözleşmedir, binlerce kadına hukukta dil olmuş, şiddet ve aile içi şiddetten korumuş, şiddeti önlemek için, kovuşturmak, sorgulamak ve ortadan kaldırmak için, temel eşitliğe teşvik için, tedbir ve ölemler geliştirmek, politikalar yapmak vede en güzelide uluslar arası, tüm ülkelere yaymak ve işbirliği yapmaktır, istanbul sözleşmesi.

Kısaca kadınları, gençleri, çocukları, göçmenleri, azınlıkları, LGBT leri, yaşlıları yasal güvenceye almaktır.

İstanbul sözleşmesinden asla vazgeçmeyeceğiz, ‘’yaşam hakkını’’ tehtid eden hiç bir şeye boyun eğmeyeceğiz.

İstanbul sözleşmesine tarafız ve bütün canları dayanışmaya davet ediyoruz.‘‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir