Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AKP’NİN SALDIRILARI VE ALANLARDAN YÜKSELEN DİRENİŞ!- VİDEO

AKP – MHP blokunun ezilen, sömürülen emekçiler başta olamak üzere öğrencilere, kadınlara, Kürt halkına, Alevilere ve devrimci – demeokratik güçlere yönelik saldırıları değişik biçimlerde devam ediyor. AKP iktidarı, bu saldırılarla hak, özgürlük, adalet, eşitlik ve demokarasi mücadalesi veren tüm kesimleri yıldırıp teslim almak istiyor.

HDP’ye yönelik saldırılara Kürt halık Newroz’da alanlara akarak kitlesel bir direnişle cevap verdi. Türkiye halklar, 2021 Newroz‘da İstanbul’dan Diyarbakır’a uzanan birleşik mücadelenin ortaya çıkan kitlesel gücüne tanık oldular. Halklarımızın bir arada yaşama iradesi olan HDP’nin kapatılması için hazırlanan uyduruk iddianamenin Anayasa Mahkemesi’ne gönderildiği günlere denk gelen Newroz kutlamları, AKP ve MHP’ye güçlü bir yanıt olurken, birleşik mücadel zemininde bir araya gelen kesimlere ve halk güçlerine güven verdi.

AKP’ye karşı sürdürülen kitle direnişlerinin en önemli kanalarından birisi alanlardan ve sokakalardan, evlerden ve kadınların bulunduğu her yerden yükselen kadın özgürlük mücadelesidir.

Tayyip Erdoğan’ın ‘İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldırmasının birkaç neden var. Bunlardan birisi, kadın özgürlük mücadelesine darbe vurmaktır. Kadınlar, Tayyip Erdoğan’ın ‘İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldırma saldırsına, Kürt halkının Newroz’da alanlara aktığı gibi Türkiye’nin her yerinde alanlara meydanlara akarak kitlesel bir direnişle cevap verdi.

‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ diyerek, alanlarada mahallelerede ve semtlerede direnişi örgütleyen kadınlar, “Mirabel kardeşlerin mücadeleci ruhunu kuşanarak, ‘İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden kazanabilmek için mücadele ediyorlar. Bu talep ile sürdürülen kadın direnişinin büyüyeceği ve AKP- MHP blokuna ağır darbe vuracağı açıktır.

AKP – MHP bloku, özerk-demokratik üniversite talebiyle mücadele eden öğrencilere, iş-aş ve ekmek isteyen emekçilere, hak, hukuk ve adalet diyen hekes ve her kesime saldırıyor. Diğer kesimler gibi, bu kesimlerde AKP iktidarının saldırılarına direnişle cevap veriyor…

Gazeteci Mesut Kabakçı ve Yön Medya Yayın Kurulu Başkanı Hasan Subaşı, bu haftaki Yönün Gündemi programında, AKP’nin saldırılarının ve bu saldırılara karşı halk güçlerinin öncülüğünde alanlardan yükselen kitle direnişlerini ele alıp değerlendirdiler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir