Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

23 NİSAN YAŞASIN!

– Necdet Saraç-
101 yıl sonra dönüp baktığımızda, Kurtuluş Savaşı’nı başlatan Mustafa Kemal ve arkadaşları hakkında idam fermanlarının yayınlandığı, padişaha karşı gelmenin “vatana ihanet” anlamına geldiği bir ortamda, temsil kabiliyeti çok yüksek bir “kurucu meclisi” toplamak, ülkeyi işgalden kurtarmak, bağımsızlığı sağlamak ve hilafeti cumhuriyete dönüştürmek kolay bir iş değildi!
Kurucu Meclis üzerinden şekillenen ve “Yüzyılın Öngörüsü” diyebileceğimiz o öngörü, kul yerine yurttaşı, ümmet yerine milleti, hurafe yerine bilimi, hilafet yerine cumhuriyeti, Düyun–u Umumiye ve ekonomik bağımlılık yerine planlı ekonomiyi ve kamucu üretimi öne çıkarıyordu. Yüzyılın öngörüsü, gökyüzündeki tanrıyı yeryüzüne indiriyor, egemenliği kayıtsız şartsız milletin yapıyordu.
Bu yüzden, bağımsızlık kadar Osmanlı saltanatının kaldırılması, İslami hilafetin sonlandırılması ve 23 Nisan’ın öncelikle “Milli Hakimiye Bayramı” olarak kutlanmaya başlaması tesadüf değildir!
“Milli Hakimiye Bayramı” anlayışının ülkenin geleceği çocuklara daha iyi anlatabilmesi için bayram 1927 yılında çocuklarla bütünleştirilmiştir. Çocuklarla bütünleştirilen bu bayram, “laf olsun” düzeyinin ötesine geçmiş, “Her çocuğa müsavi gıda, sıhhat ve hayat isteriz” talebinden “Her çocuğa mektep isteme” talebine adar uzanan geniş bir talepler bütünlüğü olarak öne çıkmıştır…
O nedenle 101. Kez Yaşasın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı!
Yaşasın Cumhuriyet!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir