Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

TOPÇAM DEDE

Topçam Dede,  Çorum Mecitözü’nün güneyinde Dağsaray Köyünde hususi türbesinde metfundur. Türbe, dağın tepesinde olup doğal güzelliği ve manevi havasıyla ziyaretçileri cezp etmektedir. Bu nedenle her sene geleneksel olarak yapılan şenlikler için bu mekan seçilmektedir.

Topçam Dede olarak bilinen zatın asıl isminin Emir Mehmet olduğu, Bayındır Köyü’nden buraya geldiği söylenmektedir. Rivayete göre 15. yüzyılda bir sefer sırasında ordu, Bayındır Köyünde istirahat etmektedir. Bu esnada Emir Mehmet, Bayındır’da değirmencilik yapmaktadır.

Komutan, değirmenciden askerlere yemek yapmasını ister. Emir Mehmet, bir kazan ye-

mek yapar. Ancak her kepçede farklı bir yemek çıkar. Bunu gören komutan, Emir Mehmet’i hayranlıkla izler. Ordunun hareket vakti geldiğinde onun da orduyla beraber gelmesini ister. O da itiraz etmeden orduya katılır.

Ancak şu an kabrinin bulunduğu yere gelince ortadan kaybolur. Ordu yoluna devam

eder. Emir Mehmet de vefat ettiği zaman oraya defnedilir. Burada çok miktarda çam bulunduğu için buraya Topçam denilmiş ve içinde metfun bulunan zata da Topçam Dede denilmiştir.

Yöre halkı, burada yatan zata derin saygı duymaktadırlar. Türbeyi hürmetle ziyaret etmekte ve tarihi çamları da korumaktadırlar. Ayrıca her sene burada seçkin sanatçıların katıldığı şenlikler ve şiir dinlentileri yapılır.

Dağsaray Köyü, 2000 yılı nüfus sayımı verilerine göre 100 hane olup 416 nüfusa sahiptir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir