Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

NEVROZ BİZİM

NEVROZ BİZİM

Her boş arazi bir rant kapısı, kocaman beton binalar dikilmeli oralara. Toprak delik deşik edilmeli. Küçük canlı türleri yok edilmeli dünyamızdan. Bu gezegen insan denen cinsin her türlü tassarufta bulunabileceği toprakların toplamı.

Gece ve gündüz eşitliğine derhal müdahele edilmeli, mümkünse gece daha uzun olmalı ,haddine değildir dünyanın böyle bir doğa olayına kalkışması. Ne demek eşitlik. Karanlıkların egemeniği ve özgürlüğü kutsanmalıdır. Hatta kadın erkek eşitliği gibi bir cümle topyekün yasaklanmalı, dünya erkeğin egemenlik alanadır.

Asıl mevzu demirci Kava mevzusudur. Ne demek asil Dehak’a karşı gelmek? Bir demirci nasıl böyle tehlikeli bir işe kalkışabilir? Bu bir takım bölücelerin, bozguncuların uydurmasıdır. Dört kitapta itaati savunur. Biat en kutsal görevdir.

Baharın gelmesi tamam ,buna bir itirazımız yok ama doğanın uyanışı olamaz. Uyanmak isyanı çağrıştırıyor, uyanmak bütün dillerde yasaklanmalı, onun yerine daha terbiyeli bir sözcük bulunmalıdır. Ve hatta mümkünse doğaysa doğa, hayvansa hayvan, insansa insan, uykuya teşvik edilmelidir.

Asıl itibarıyla bu topraklar bizim, gökyüzü bizim, ay bizim , güneş bizim, kışkırtılmış doğa bizim, yaşam bizim, vahdeti mevcutun hepsi.

Newroz bizim.
Bizim.
Yaşasın Sultan Newroz.
Newroz piroz be.
Sefa Öztürk Dede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir