Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HAKM Başkanı Murat Polat: ”Alevilere veya Kürtlere yönelik bir provokasyon olabilir”

 Landkreis Hameln- Pyrmont  Alevi Kültür Merkezi ( HAKM) Başkanı Murat Polat ile  organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Alevi değerlerini kullanmasını, Peker’in Mehmet Ağar ve adamlarına yönelik öne sürdüğü cemevine saldıracaklar iddiasını, Alevilerin bu iddiaya ve Peker’in açıklamalarına yaklaşımlarını, Sivas ve Gazi Katliamları‘nın arkasındaki güçlerin tümden açığa çıkarılması için yeni bir yargılama sürecinin başlatılmasının önemini konuştuk.

Merhaba Murat başkan. Eli kanlı ve boğazına kadar suça batmış olan Sedat Peker gibi insanların Alevi değerlerini kullanmalarını neye bağlıyorsunuz ?

Murat Polat: Sayın Subaşı, ben son dönem yaşanan itiraflar, deşifre olan kişi ve konular için ancak şunu diyorum. Malumun ilanı…
Yıllardır yapılan katliamlar, faili meçhuller, acılar ve daha neler neler… Sedat Peker’ de bu ekibin bir parçasıdır. Bir güler yüzle bunca zamandır yaşattıklarını unutturacağını sanıyor.
Burda Sedat Peker ‘in kamuoyu oluşturma çabası için Alevilere şirin görünerek taraftar ve güç toplama gayreti var. Tarih boyunca tüm karanlık güçler sıkıştıkları anda ya Alevileri, yada Kürtleri kullanarak çıkış yolu peşine düştüler.
Gerek Gazi, gerek Çorum, gerekse de Maraş olayları incelendiğinde bu çok daha net bir biçimde görülür. Dikkatler katliamlara çekilerek, yaratılan kaos ortamına çekilerek  silah ve uyuşturucu trafiği  çok rahatlıkla gerçekleştirilmiştir.
Yani ne Alevilerin, ne de Kürtlerin onlar için bir değeri olmamıştır. Kirli çıkarlarına ulaşmak için de feda etmekten asla çekinmeyecekleri birer kurbandan başka bir şey değildik onlar için.
Şimdi burda Sedat Peker ‘de Alevileri kullanmaya, sempati ve taraftar toplamaya çalışıyor. Biz artık bu oyunlara gelmeyiz.
Fakat durum ve şartlar farklılaşıyor. Bu yüzden olayı sadece Alevi değerlerine indigeyerek az kapsamlı göstermek yerine bir bütün olarak ele almalıyız. Sadece Alevi kısmını cımbızlayıp alırsak toplum olarak bir yere varamayız. Olayları bir bütün olarak ele alıp, analizini iyi yapmalıyız. Birlik ve beraberlik içerisinde olursak birşeyleri değiştirebiliriz. Çünkü burada bütün  toplum olarak bir çok sorunun cevabını buluyoruz. Resmi çok iyi okumalıyız.

Sayın Polat,  suç örgüt liderinin Alevilerin sembollerini kullanması ve Alevi yol önderleriyle ilgili yaptığı açıklamalar, Alevi toplumu içersinde rahatsızlıklara yol açtı mı?

Murat Polat : Sayın Subaşı değerlerimize hakaret edilmediği,  saygı gösterildiği sürece rahatsız edici değil. Kendisi kontrgerilla içinde yer almış, birçok olaydan, faili meçhulden de haberi ve bilgisi olan bir suçlu. Bu anlamda vereceği bilgiler, deşifre edeceği kişiler ve olaylar Sedat Peker’in ne kadar samimi olduğunu da gösterecektir.

Sayın Polat,  Sedat Peker kendisine ait olan Twitter adresinden yayınladığı bir mesajda, Mehmet Ağar’ın adamlar tarafından bir Cemevi’ne saldırı yapılacağını iddia etti. Bazı kesimler Alevilerin bu iddiayı ciddiye bile almayacaklarını söylüyorlar. Sizce Alevi kurumları, Peker tarfından gündeme getirilen bu iddayı ciddiye almalı mı?

  Murat Polat : Sevgili Hasan bey,  bu iddialar kesinlikle ciddiye alınmalı.
Çünkü bu karanlık güçler her sıkışma anında biraz nefes alabilmek için sürekli olarak provakatif eylemler gerçekleştirirler. Böylesi anlarda kaos ortamı yaratmak içinde saldırı noktaları bellidir…
Aleviler ve Kürtler…
Gündem değiştirmek adına Alevilere veya Kürtlere yönelik bir provokasyon olabilir.  Bu yüzden dikkatli olmalı, gündemi iyi takip etmeli ve en önemlisi olabilecek provokasyonlarda  kaos ortamını iyi analiz etmeliyiz.
Burda da görev kurumlarımıza ve yöneticilerimize düşüyor. Her adım iyi etüt edilmeli..

Sayın Polat, Sedat Peker‘in ortaya döktüğü ilişki ağı bize Susurluk kazasıyla gün yüzüne çıkan mafya-devlet-polis-ilişkisinin AKP döneminde bir adım daha öteye götürüldüğünü gösteriyor.

Murat Polat : Sayın Subaşı, Susurluk veya bu olay aslında bir bütünün parçaları sadece. Hepsi birbirinden nemalanan ama aynı zamanda da birbirlerine hiç güvenmeyen karanlık güçlerin it dalaşı, çıkar ve rant dalaşı. Hepsi birbirlerinin özel durumlarını videoya şantaj amaçlı kaydedip durmuş. Gerçekler hiçbir zaman gizli kalmaz. Faili bilinipte faili meçhul kalanların hesap soracağı,  yüreği yangın yerine çevrilen anaların acı çığlıklarında ve  gözyaşlarında boğulacakları zamandır bu. KANLA BESLENENLER KANDA BOĞULURLAR.  Susurluk sadece kapının hafiften aralanmasıydı. Ama bu sefer kapı ardına kadar açık. Şimdi bedel ödeme zamanı. Ama bu nasıl olacak o da ayrı ve daha büyük bir soru işareti.

Sayın Polat, Peker’in açıklamalarından sonra Avrupa ve Türkiye’deki  Alevi kurumlarının  Sivas ve Gazi Katliamları‘nın arkasındaki güçlerin tümden açığa çıkarılması için yeni bir yargılama süreci başlatmaları gerkmez mi?

Murat Polat: Sevgili Hasan Subaşı,  temiz toplumdan, halkların kardeşliğinden yana olanların, ekonomik olarak ezilenlerin, sömürülenlerin yani kısacası var olan bu kirli mekanizmaya, kirli düzene isyan edenlerin bir araya gelerek, ortaya  güçlü bir reaksiyon koyması gerekli. Gerek Alevi Toplumu, gerekse diğer kurum ve kuruluşlar birlikte hareket ederek belki bir sonuca ulaşabilir. Hesap sorabilir.
Onca ihbar ve itirafa rağmen Cumhuriyet Savcılarının harekete geçmemesi de ADALET’in varlığını resmen dibe vuruyor. Kimi kime şikayet edeceğiz.  Yol haritası ne olmalı bu iyi analiz edilmeli.

Sayın Polat, yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum.
Sayın Subaşı, bende size Yol’a olan hizmetlerinizden dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir