Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Yön Medya Derneği ( Yön- Der)  Başkanı Müslüm Polat: Avrupa’da yaşayan Aleviler, bizlere birşey olmaz demesinler

Yön Medya Derneği ( Yön- Der) Başkanı Müslüm Polat ile organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Alevi değerlerini kullanmasını, Peker’in Mehmet Ağar ve adamlarına yönelik öne sürdüğü cemevine saldıracaklar iddiasını, Alevilerin bu iddiaya ve Peker’in açıklamalarına yaklaşımlarını, Sivas ve Gazi Katliamları‘nın arkasındaki güçlerin tümden açığa çıkarılması için yeni bir yargılama sürecinin başlatılmasının önemini konuştuk.

Yön Medya Derneği ( Yön- Der) Başkanı Müslüm Polat, sorduğumuz tüm sorulara açık ve net cevaplar verdi. 

Sedat Peker gibi boğazına kadar suça batmış olan insanlarin Alevi değerlerini kullanmalarını neye bağlıyorsunuz?

 Son yıllarda AKP iktidarında pasta  büyüdükçe ve bazı güçler pastadan daha fazla pay alma isteklerine girince kavgalar,anlaşmazlıklar çıkmaya başladı. Sedat Peker gibi mafya bozuntuları da, beslendikleri iktidardan, sahiplerinden daha fazla pay alma gayreti içine girince dışlandılar ve yalnız kaldılar. Bunun sonucunda da başlarına gelecek tehlikenin farkına varınca, kaçıp o tatlı canlarını kurtarma telaşına girdiler. Çünkü derin devlet dediğimiz yapı, bu tür insanları, maşalari, işlerine gelene kadar kullanır, kollar, daha sonrada işleri bitince kullanılmış pis bir mendil gibi atarlar. Sedat Peker gibi maşalarda, daha önce saldırdıkları, tehdit ettikleri kurumlara, insanlara yaranmak ve onlara sığınabilmek için şirin gözükmeye, yaptıkları birçok eylemi ve söylemi de inkar ederler. Alevilere sığınmak, yaranmak için Alevi değerlerini, söylemlerini kullanmaya çalışırlar. Ama bunu yaparlarken Sünni İslamla da aralarını bozmamaya gayret ederler. Ama biz böyle iki yüzlü, eli kanlı katillerin tatlı dillerine kanmayacağiz, itiraflarını da hiç gözardı etmeyeceğiz. Bugün pastadan pay alamayan, ayrı düşen kişiler, patronlarını, sahiplerini satanlar, yarın hayli hayli Alevileri ,devrimcileri, sosyal demokratları yani biz halkı hayli hayli satarlar. Yani işin özü, Sedat Peker gibi derin devletin maşası olmuş kişilerin bu tür söylemlerini, yaranma girişimlerini, nedamet getirmelerini dikkatlice takip etmeliyiz.

Suç örgütü liderinin Alevilerin sembollerini kullanmasi ve Alevi yol önderleri ile ilgili yaptığı açıklamalar Alevi toplumu içerisinde rahatsizlıklara yol açtımı?

Suç örgütü liderlerinin Alevi sembollerini kullanmaları ve Alevi yol önderleri ile ilgili yaptıkları açıklamalar Alevi toplumu içinde tabiiki rahatsızlıklara yol açmışdır. Ellerinde Alevilerin kanları olanlar kim oluyorda bizim sembollerimizi kullanıyorlar, Alevi yol önderlerimizi o kirli ağızlarına alıyorlar. Ben eski bir Alevi kurumu başkanı ve bir Alevi  olarak bundan çok büyük bir rahatsızlık ve hicap duyuyorum şahsım adına. Öncelikle Sivas´ın, Maraş’ın, Çorum´un, Gazi´nin ve Gezi´nin hesabını versinler. Bunu yapsalar bile hiç bir şekilde bizim değerlerimizi ve sembollerimizi kullanmalarına izin vermemeliyiz. Hatta son yıllarda Türkiye‘deki her bölümde onlarca kişinin öldürüldüğü mafya dizilerinde Alevi müzikleri ve deyişlerinin kullanılmasından da çok büyük rahatsızlık duyuyorum. Alevi kurum başkanlarımız bu konuda da bir girişimde bulunurlarsa çok sevinirim.

Sedat Peker kendisine ait olan Twitter adresinden yayınladığı bir mesajda.Mehmet Ağar´ın adamları tarafından bir Cemevine saldırı yapılacağını iddia etti.Bazı kesimler bu iddiaları ciddiye almayacaklarını söylüyorlar. Sizce Alevi kurumları bu iddialari ciddiye almalı  mı?

Alevi kurumları bu iddialari kesinlikle dikkate almalaıdır ve her Cemevi güvenliğini gözden geçirmeli ve güvenlik tedbirlerini artırmalıdır. Biz Alevilerin artık hiç bir canımızı kaybetmeye tahammülümüz kalmamıştır. Daha yakın zamanda ( 14 Mayıs 2014) Ugur Kurt canımızn Okmeydanı Cemevi‘nde başından vurarak öldüren polisler hakettiği cezayı almıyor ve korunup kollanıyorsa tabiiki bu iddiaları dikkate almalıyız. Çünkü bu faşistler, zamanın Yezitleri her daim olacaklardır, firsatını buldukları anlarda da saldırmaya ve kan dökmeye çalışacaklardır. Bu sebeple biz Alevi kurumları bu tür iddialar olsun olmasın her daim Cemevlerimizin güvenlik önlemlerini sıkı sıkıya almalı ve güvenliğe çok dikkat etmeliyız. Avrupa da yaşayan Aleviler de, bizlere bir şey olmaz  demesinler.Yakın zamanda  Remscheid, Marl ve Hollanda da ki Cemevlerimize yapılan saldırı da göz önüne almalılar ve ona göre güvenlik tedbirlerini artırmalıdırlar.

Peker´in açıklamalarından sonra Avrupa ve Türkiye’deki  Alevi kurumlarının Sivas ve Gazi katliamlarının arkasındaki güçlerin tümden açığa çıkarılması için yeni bir yargılama süreci başlatmaları gerekmez mi?

Türkiye‘de uzun yıllardır var olan kontrgerilla zaman içerisinde şekil değistirerek bu güne kadar gelmistir.Kontrgerilla içindeki tetikcilerin bir kısmı zamanla mafya, çete gibi örgütlenmelerin başına geçmiştir. Abdullah Çatli, Aladdin Çakıcı, Dündar Kılıç, Nurullah Tevfik Ağansoy ve Sedat Peker bu Kontrgerilla içinde tetikcilik yapanların bazılarıdır.

23 Eylül 1969 da Beyazıt Meydanında sırtından polis kursunuyla vurulan devrim şehidi Taylan Özgürün katil zanlısı bulunabildimi bugüne kadar. Uğur Mumcu, Bahriye Üçok,Turan Dursun,Ümit Kaftancıoğlu, DİSK  Genel Başkanı Kemal Türkler ve ismini sayamadigimiz birçok değerli canların,1977 de  1 Mayıs İsci Bayramı‘nda Taksim Meydanı‘nda öldürülen 34 kişinin failleride bulunamadı,bulunmadı. Suruc ‘da, Ankara garında bombalanarak öldürülenlerin faillerinin arkasındaki güçlerde bulunamadı.

Bu tür saldırıları yapanlar (Kontrgerilla) hep derin devletin beslediği ve kolladığı kişilerdir ve hemen hemen hiçbir zamanda yargı önüne çıkarılmamışlardır. Bu kontrgerillayı, bugünün mafyasını, çetelerini  oluşturan ,besleyen, geliştiren, eğiten hep MHP ve MHP‘nin kurduğu Ülkü Ocakları’dir.

Tabiiki derin devlet kullandıkları bu kişileri işleri bitince yok etmesinide bilmişdir. Tıpkı Susurluk‘da Abdullah Çatlının kaza süsü verilerek öldürülmesi gibi, tıpkı Maraş katliamının ve  1978 de Ankara  Bahçelievler‘ de öldürülen 7 sol görüşlü ögrencinin sorumlusu Muhsin Yazıcıoğlunun Maraş dağlarında Helikopter kazası süsü verilerek ölüme terkedilmesi gibi…

Tabiiki Sedat Peker´in bu açıklamalarından sonra Sivas, Gazi ve Gezi katliamlarının açığa cıkarılması için süreci zorlamalıyız, ama nasıl olacak bundan biraz kuskuluyum. Çünkü yargıyı, polisigücünü, hakimi, savcıyı tümden ele gecirmiş bir AKP iktidari var ve hepside onların ağızlarının içine bakıyor . Ama tüm bu olumsuzluklara  rağmen süreç zorlanmalı, asla ama asla pes etmemiliyiz! Bu devran böyle sürüp gitmez tabiiki. Durmak yok, mücadeleye devam.

Sayın Polat, cevaplarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle sayın Subaşı.

Hasan Subaşı / AHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir