Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ŞAH KALENDER’DEN PİR SULTAN’A GELENEĞİ SAVUNMAK.

-Özgür Kaplan-
Özünde biz geleceğin dünyası Rıza şehri için yoldayız.
Aleviliğin ve ezilenlerin özgürlük kavgasını veriyoruz.Bu uğurda her türlü zorluğu,sıkıntıyı,acıyı göğüslüyor bedeller ödüyoruz. Hiç kimse bizi zorlamamışken gönüllü bir disiplinin ve davanın neferi olmuşuz. Burada kendimize sormamız gereken soru, disiplini ve davayı nasıl tanımlamalıyız? olmalıdır. Evet sürekli bir mücadelenin içindeyiz,peki ama neden ?
Bizim temsil ettiğimiz yaşam kolektif disiplini esas almış bir yaşamdır. Burada bahsettiğim disiplin, ödül ya da cezaya dayalı bir disiplin anlayışına karşı, rızalık temelleri üzerine inşa edilmiş kolektif bir irade ile şekillenmiş disiplin anlayışıdır.O nedenledir ki, yol’a ikrar vermişlerin yaşamlarında sahteliğe ve yapmacıklığa yer yoktur. Zira bu gün Aleviliği reddeden kesimlerden Alevi dostlarına kadar toplumun tüm kesimlerine baktığımızda, ne Hünkar Hacı Bektaş için ne Şah Kalender, Pir Sultan Abdal gibi yol önderlerimizin yaşamları hakkında, yapmacıklık,samimiyetsizlik ya da güvensizlik gibi en ufak yaklaşımlarının ol(a)madığını görüyoruz. Onların tarif ettiği yaşam, bireyi sürekli geliştiren, dolayısıyla içinde yaşadığı toplum ile birlikte dönüştüren bir iradedir.İşte bu disiplin onların yarattığı ve izinden gitmemiz gereken geleneğimizdir. Örneğin Şah Kalender ve Pir Sultan bir disiplinin içine doğmuş ve onu geliştirip can pahasına savunarak tarihe geçmişlerdir. Hacı Bektaş’ta öyle. Onlar’da yüzlerce, binlerce Alevi’nin içinde yaşamış ama yaşarken, o güne kadar söylenmemiş sözleri söylemiş, yapılmamış işleri yapmışlardır.Çünkü Alevi kimliğinin varlığını bir güç sorunu görmemişler bunu temel bir sorun olarak önlerine koymamışlar. Onların toplumun dönüşümü için temel sorunu kimlik sorunu olmuştur. Tüm yaşamları boyunca insan olgunlaşmasını, kişiliğin gelişimini ve İnsan-ı Kamil olma hedefini anlatmıştır.
Onlara bu dönüşüm gücünü veren maya inancımızın kalbinde-özünde vardır. Bu gün bizlere düşen görev işte o özü görmek ve yine atalarımızdan aldığımız disiplin mayası ile açığa çıkarmaktır. Yaşadığımız yüzyılda, Şah Kalender’in direnci Pir Sultan’ın inancı bizlerin geleneği olmalıdır.
Başaracağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir