Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dersim’in Divane Delileri: Alevi Toplumunun Kadim Kültürü Sinemaya Aktarılıyor

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Yönetim Kurulu,  kendisine bağlı olan tüm kurumlara, bu kurumların üyelerine ve Alevilerin dostlarına ”Suya Yazılmış Zaman” adlı sinema filminine destek vermleri için yazılı bir açıklma yaparak, .ağrıda bulundu.

”Nurettin Aslan’ın 2015 yılında İletişim Yayınlarından çıkan Dersimin Divane Delileri adlı kitabından esinlenen Suya Yazılmış Zaman adlı sinema filminin heyecanlı yolculuğu başladı. Yapımcılığını Nurettin Aslan, yönetmenliğini Mustafa Diyar Demirsoy, koordinatörlüğünü Ali Çiftçi ve danışmanlığını da Prof. Dr. Şükrü Aslan yaptığı film, Alevi toplumunun kendi ‘delisi’ ile kurduğu özgün ilişkiyi dünyaya anlatmayı amaçlıyor” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamındaü şunlar kaydedildi:

”Türkiye’de Alevilerin çoğunluk olduğu tek vilayet olan Dersim’in Alevi/Kızılbaş kültürü, modern dünyanın yaptığı gibi ‘deli’sini, akıl hastanesine göndermez. Öyle bir hastanesi de olmamıştır. ‘Deli’siyle arasındaki sınırı görmemiştir bile. Hatta bir arada yaşama sürecinde kendi ‘deli’sinin aklına kutsiyet yükler. Bu yüzden ‘delisinin heykelini yapan’ tek toplumdur’ Dersim.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Suya Yazılmış Zaman sinema filmini, Alevi kültürünün insani özünü görünür kılacak ve dünyaya anlatacak olması nedeniyle önemsemekte ve desteklemektedir.

Bu dayanışma duygusunun bir parçası olarak proje ekibinin notunu da olduğu gibi paylaşmak istiyoruz:

Suya Yazılmış Zaman, mülkiyet ilişkisine konu olmayan bir film projesi. Tıpkı öyküsünden yola çıktığı Dersim’in Divane Delilerinin mülkiyetten azade kamusallıkları gibi. Fakat bir hayli gönüllü emekçileri var; sinema, edebiyat, sivil toplum, akademi, ticaret, kırsal kesim ve daha pek çok çevreden. Sayıları da çoğalıyor giderek bu gönüllü emek aktörlerinin. Kuşkusuz başarı için bir mali bütçenin oluşması da zorunludur. Bu bütçeyi, gönüllü destek vermeyi arzu eden dostlarımızla oluşturmayı hedefliyoruz. Küçük ya da büyük tüm katkılar değerlidir. Katkıda bulunan herkese içtenlikle çok teşekkür ederiz. Mali katkılar için gerekli hesap bilgileri aşağıda verilmiştir. Bir özgün hikaye, yine içinden geldiği kültüre uygun özgün bir yöntemle, sinema filmi olarak inşa ediliyor. Bu çalışmaya her türlü katkı, bu tarihsel öyküye bir kayıttır aynı zamanda. Referansını geçmişten alan, geleceğe bırakılmış bir kayıt.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) olarak tüm kurumlarımızı, üyelerimizi ve dostlarımızı Suya Yazılmış Zaman sinema filmine ses vermeye, desteklemeye ve yanında olmaya davet ediyoruz.”

Suya Yazılmış Zaman (İletişim Bilgileri):

https://www.kulturemafilmproduktion.com/suya-yazilmis-zaman/

Nurettin Aslan: +491793621716 / Ali Çiftçi +90 501 212 02 44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir