Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Pir Mahmut’un kurban lokması

– Pinar Özgül-
Pîr Mahmut bir gün Hace Bektaşa gider, ziyaret de kıravatlı bir kişi onun ilgisini çeker  ve sorar bu kim diye. Bilmem hangi Üniversite’den öğrencileri ile birlikte araştırma amaçlı gezmeye gelen bir öğretmen derler.
Verhasıl Pir Mahmut oturur ve oturduğu yerde herkesi hareketleriyle gözetler.
Müthiş bir insan yığını hakim olur. Onca kalabalığın içinde bir an gözü iki orta yaşlı Karı-Koca ya değer. Kadın ve kocası bir hayvanı Kurbanlık belemekle birlikte ip takmışlar boynuna zorla peşinden çekiyorlarmış. Malüm ; hayvana ayan olması nedeniyle, hayvan peşlerinden gitmemekle kararlı ve son olarak boynuzlarını yere çakar ve diretir…
Bunu gören Pir Mahmut yerinden kalkar ve masadaki tabaktan bir elma alır çiftin yanına gider, omuzuna elini koyar der ki ; ”Bu elma sizin kurbanınız , bunu kabul edin lütfen.
Bu hayvan rızalık vermiyor, rızası olmayan bir hayvanı kurban etmeniz Alevilik Yol ve Erkan gereği doğru değildir…”
Başta çift buna şaşırır  ve sen kimsin diye sormadan etmezler. Pir Mahmut kendisini tanıştırır ve karı -koca Pir’e niyaz olur , lokmasını alır böler ve pradakilere pay eder, elinde ki hayvanı kurban etmekten vaz geçer.
Bu eylemi gören Üniversite hocası ve öğrencileri Pir Mahmut’un yanına gider.
Pir’im biz az önce sizin yaptıklarınızı izledik, o neydi, neden öyle yaptınız bize anlamını anlatırmısınız der. Pir Mahmut ;  ‘‘Biz de Rızalık unsuru vardır, hiç bir şeyi rızası olmadan almaya sahip olmaya hakkımız yoktur der ve rızası olmayan hayvanı kurban etmek Yol -Erkan gereği kabul görülmez” diye devam ederken , Üniversite Hocası; ”Pir’im bu nasıl bir güzellik, ben şahsen ateistim, bugüne kadar butür seyler hiç ilgimi çekmemişti, ama bunun üstüne bundan sonra Alevilik Yol ve Erkanı ilk ilgi alanımın içine girmiştir ve sonuna kadar araştırıp öğreneceğim” der ve bunun sözünü verir.
Pir Mahmut ; Aşk ile der elini yüreğine koyar.
Bu vesile ile Alevi bilgesi olan Pir Mahmut’a saygı ve hürmetlerimi yolluyorum.
YOL’umuza ışık olan o değerli yüreği hiç incinmesin.
Aşk ile…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir