Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dayanışma ve paylaşma bizim inancımızın,kültürümüzün temelidir.

Almanya’da yakın tarihin en büyük sel felaketi yaşandı. Selin ardından birçok yer tanınmaz hale geldi. Almanya, son 200 yılın en büyük sel felaketini yaşıyor. Yollar su altında kaldı, çok sayıda ev yerle bir oldu. Can kaybı 143’e çıktı. 670’den fazla kişi yaralandı. Ekipler hala kayıplara ulaşmaya çalışıyor.

Almanya’yı sel felaketi vurdu.

Araçlar sürüklendi, köprüler yıkıldı, araçlar söküldü, otoyolları su bastı… Son 200 yılın en büyük sel felaketini yaşayan Almanya’da felaketin boyutu gün geçtikçe artıyor. Sel, Kuzey Ren-Vestfelya ve Renanya Palatina eyaletlerini vurdu. Bölgede hala onlarca araç su altında. Ekipler, sismik araştırma ile kayıplara ulaşmaya çalışıyor.

 

Almanya'da son 200 yılın en büyük sel felaketi

 

Felakette can kaybı 143’e çıktı, 670’ten fazla kişi ise yaralandı. Kayıp yüzlerce kişiye ise ulaşılmaya çalışılıyor.

Afet bölgesi enkaza döndü, ekipler güçlük çekiyor

Güvenlik güçlerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 22 bin kişi arama kurtarma çalışmalarına katılıyor. Ancak sel suları ekiplerinde işini zora sokuyor. Sel sularını taşıdığı çamur ve çakıllara saplanan itfaiye ekipleri müdahalede güçlük çekiyor.

Su taşkınlarından sonra Schuld köyü enkaza döndü. Hasarın büyük olduğu köyü Başbakan Angela Merkel ziyaret etti.

Mainz AKM Cemevi Yönetim Kurulu, sel baskınlarında dolayı zara görenler için dayanışma çağrısında bulundu. ”Değerli Üyelerimiz, bilindiği gibi yaşadığımız ülke Almanya’ da büyük bir sel felaketi yaşandı” başlığıyla yazıl açıklmada, şu ifadelere yer verildi:

”Değerli Üyelerimiz, bilindiği gibi yaşadığımız ülke Almanya’ da büyük bir sel felaketi yaşandı.Yaraların sarılmaya çalışıldığı bu günlerde biz Mainz AKM Cemevi yönetim kurulu olarak, komşularımızın yaralarına bir nebze merhem olur düşüncesi ile katkı sunmak istiyoruz. AABF nin, selden etkilenenlere yönelik başlatmış olduğu kampanya için, her üyemiz adına 2€ , yani 400€ göndereceğiz. Sevgili Canlar, dayanışma ve paylaşma bizim inancımızın,kültürümüzün temelidir.Her AKM aynı duyarlılığı gösterirse, yüzbinlerce euro toplanmış olur ve bu da birlikte yaşadığımız Alman toplumu ile çok daha büyük bir köprü oluşturmamıza vesile olur. Üye başına 2 € kampanyamıza göstereceğiniz rızalıktan dolayı teşekkür ederiz.

Aşk ile…”!

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir