Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD: “ Hasret’in heykeli kaçırılarak Nazmiye’de bir yere yerleştirilmiştir.”

En küçüğü 12 yaşındaki Koray Kaya olmak üzere 33   aydın ve yazarın yakılarak katlediği Madımak Katliamı’nın üzerinden 28 yıl geçti. Katliamda hayatını kaybedenlerden sanatçı Hasret Gültekin’in heykeli bundan bir yıl önce Dersim’in Nazimiye İlçesindeki Düzgün Baba Cemevi’nin bahçesine dikimişti.

Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu  aldığı bir kararla Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden sanatçı Hasret Gültekin’in heykelini dikildiği yerden kaldırarak, Cemevi’nin bir odasına yerleştirdi. Hasret Gültekin’in heykelinin yerinden sökülmesine başta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD) olmak üzere Avrupa ve Türkiye‘deki birçok Alevi kurumu sert tepki gösterdi.

Düzgün Baba Cemevi  Yönetim Kurulu’nun  Alevi değer yargılarıyala bağdaşmayan bu kararının değişmesi için Alevi kurumlar çok uğraştı. Sorunun çözümü için taraflar arasında toplantı yapıldı ve meydan açıldı, ama bu çabaların hiç bir olumlu bir sonuç vermedi. Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu, Hasret Gültekin’in heykelini aylarca cemevinde tutuktan sonra, Alevi kurumlarının tutumunu hiçe sayrak Nazmiye’de bir yere dikti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi, yazılı bir açıklama yaparak, Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu’nun Hasret Gültekin’in heyklini Nazımiye İlçe merkezine taşınmasına tepki gösterdi. Hasret Gültekin’in heykelinin Düzgün Baba Cemevi’nin bahcesine değil, Nazmiye’de bir yere dikilmesini ‘‘Madımak Şehitlerine‘‘ yapılan bir hakaret olarak gören PSAKD açıklamasını tam metni şöyle: ”Aradan geçen bir yılın ardından anlıyoruz ki, Dersim’de birileri Madımak şehitlerine hakaret etmeyi kendilerine görev edinmişler.

Bilindiği gibi bundan bir yıl önce tam da bu günlerde Hasret Gültekin’ in heykeli sökülerek bir depoya konulmuştu. Kurumumuz adına defalarca çağrıda bulunarak bu yanlıştan, bu saygısızlıktan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini belirtmiştik. Şehit aileleri başta olmak üzere milyonlarca Alevinin yüreğini sızlatan bu yanlışta ısrar edilmiş ve adeta üç maymun oynanmıştır. 16 Temmuz 2020 günü açılışının yapılacağı duyurulan ”Sivas Katliamı Şehitleri Anı Ormanı-Anıt Projesi” kapsamında, 33 canımızın isimlerinin de yerleştirildiği Hasret Gültekin heykeli 15 Temmuz 2020 gecesi yerinden sökülmüştü. Sökülme gerekçesi olarak ise bölgenin kutsal olduğu dolayısı ile heykelin dikilemeyeceği yönünde açıklamalar yapılmıştı. Fakat Cemevinin yakınlarında bir çok şantiye ve yapımı devam eden otopark vs. olduğuda görülmüştü. Aradan tam bir yıl geçti. Tüm bu olanlar yetmezmiş gibi bu sefer ise Vicdanlarımızı bir kere daha sızlatan bu davranışları anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu davranışın bir açıklaması vardır o da, Dersim’de birileri Madımak şehitlerimize hakaret etmeyi kendilerine görev edinmiştir.

Madımak bizim kırmızı çizgimizdir ve öyle kalacaktır.

Tıpkı 32 canımız gibi, Hasret Gültekin’de 1993′ ün 2 Temmuz günü direnişin ve onurun sembolü Pir Sultan Abdal’ı anmak için Sivastaydı. Hasret’i Sivas’ ta katlettiler ama Dersim’ e de ”sığmıyor”..!

Alevi kamuoyuna altını çizerek belirtiriz ki; Şehitlerimize hakarete taraf olanlarla tüm kurumsal ilişkilerimizi gözden geçireceğimizi bildiririz.

Kamuoyuna saygılarımızla.”

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir