Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK : Hasret Gültekin’in “Anıt” heykelini şimdide sürgüne göndermişler.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK),   Hasret Gültekin’in heykelinin başına gelenler ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

” Hasret Gültekin‘in “Anıtın” söküldüğü yere, Düzgün Baba Cemevi bahçesine dikilmesini istiyoruz‘‘ ifadelerinin yer aldığı AABK açıklaması şöyle:

‘‘Konu: Hasret Gülten’in “Anıt” heykelinin yerine konması!

Kamuoyunun yakinen takip ettiği üzere, 15 Temmuz 2020 tarihinde, Dersim-Nazimiye’de, Düzgün Baba Cemevi bahçesinde inşaa edilen, Madımak Katliamı‘nda yakılarak katledilen 33 canın isminin olduğu kaideler ve Hasret Gültekin anıtı yerlerinden sökülmüştü.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) olarak, 19 Temmuz 2020 tarihinde yaptığımız yazılı açıklamada anıtın yerinden sökülmesini asla doğru bulmadığımızı belirterek, bu yanlıştan acilen dönülmesini ilgili kişilerden talep etmiştik.

Olayın üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen, talebimiz doğrultusunda hiç bir olumlu gelişme olmadığı gibi, üzüntüyle öğreniyoruz ki, Hasret Gültekin’in “Anıt” heykelini şimdide sürgüne göndermişler.

Anıtlarımızı yerlerinden sökerek sürgüne gönderenler, biz canı yananların, ailelerin yüreğini bir kez daha kor ateşlerle dağlamıştır.

Bundan dolayı, bir yıl önceki talebimizi tekrarlayarak, “Anıtın” söküldüğü yere, Düzgün Baba Cemevi bahçesine dikilmesini istiyoruz.

Bu yapılmayacaksa “Anıt” ile ilgi son karar ailelerindir.

Kayıp yakını ailelerin rızalığının olmadığı hiç bir eyleme girişilmemeli, ailelerin alacağı karara saygı duyulmalıdır.

Bu anlamda, konuya dair ailelerin alacağı karar, aynı zamanda AABK‘nın da kararı olacaktır.

AABK olarak, yitirdiklerimizi daha büyük bir özlemle, daha derin bir bağlılıkla anmaya devam edeceğiz.

Elbette onların aziz hatırasını yaşatacağız ve bunun bir parçası olarak Anma Mekanlarımızın olduğu yerde her zamanki gibi yeniden ve daha güçlü toplanacağız.

Elbetteki onların hatırasını yaşatacak mekanları inşa etmeye devam edeceğiz.‘‘

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir