Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ferhat Tunç: Ölüm tehdidi bize geri adım attıramaz – Video

Avrupa’da Kürt, muhalif siyasetçi ve gazetecilere yönelik 55 kişilik bir infaz listesinin oluşturulduğu tartışmaları her geçen gün daha da büyüyor. İsminin listede olduğu belirtilen gazeteci Erk Acarer, önce evinde saldırıya uğradı sonra da evinin önüne tehdit mesajı bırakıldı.

Aynı zamanda gazeteci Celal Başlangıç da Alman polisleri tarafından infaz listesinde ismi olduğu için uyarıldı. İnfaz listesinde ismi bulunduğu belirtilen Kürt sanatçı Ferhat Tunç, Youtube kanalı üzerinden konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Tunç, “Ölüm tehdidi bize geri adım attıramaz. Ölüm fermanı iktidardan değilse tehdit edenleri açıklasın.” çağrısında bulundu.

Sanatçı Ferhat Tunç, ölüm tehdidine ilişkin açıklama yaparak, “Biz geri adım atmayız ancak ölümü normalleştiren bu gidişatı durdurmalıyız” dedi.

Tunç, son günlerde dolaşımda olan “ölüm listesi“nde yer almasına ilişkin Youtube kanalı üzerinden açıklama yaptı.

Tunç, Almanya’nın Darmstadt polis merkezinden özel görevli polisler tarafından, ölüm listelerinde adının geçmesi nedeniyle bilgilendirildiğimi anlatarak, “Görevli polisler, can güvenliğimin tehdit altında olduğu ve konuyla ilgili dialogda olacaklarını belirttiler” dedi.

“ŞARKILARLA DEĞİL, ÖLÜMLE ANILIYORUZ…”

Tunç, şunları belirtti:

“Ben sanatçıyım ve mücadelemi tam 40 yıldır sanatımla veriyorum. Aynı zamanda insan hakları ihlallerine karşı sesimi nasıl çıkarabiliyorsam çıkarıyorum. Hakkını aradığım insanlar arasında asla bir ayrım yapmam. Listedeki gazeteciler de gerçeğin peşinde. Ülkemizde yaşamamıza, üretmemize, konuşmamıza engel oldular ancak bugünlerin geçeceğini biliyoruz ve bu nedenle her saniyemiz ülkemize dönüşün hayaliyle geçiyor. Çünkü o ülke bizim.

Şu sıralar yeni bir albüm çalışması yürütüyorum. Albüme yoğunlaşmışken, mümkün olduğunca bu tür tartışmaların da dışında kalmaya gayret ediyordum. Ancak öyle bir atmosfer yarattılar ki adımız şarkılarımızdan önce ölümle, tehditle gündem oluyor. Buna izin vermememiz lazım.”

‘BU GİDİŞATI DURDURMALIYIZ’

“Ben kırk yıldır sanat yapıyorum ve neden sanat yaptığımı biliyorum” diyen Tunç, “Dolayısıyla tehditle geri adım atacak, korkacak insanlar değiliz. Ancak bu bireysel bir mesele de değil. ‘Ecelsiz ölümü’ normalleştiren bir ortam yaratılıyor. Artık ’90’lar mukayesesi bile çoktan anlamını yitirdi. Bu gidişatı durdurmamız lazım. Bizi alıştırmak istedikleri şeyin önüne geçmemiz lazım” dedi.

İKTİDARA ÇAĞRI VE MESAJ

Tunç, iktidara seslenerek, şöyle dedi:

“İktidar, eğer tehditlerin kendisiyle ilgisi olmadığını ileri sürüyorsa, kimlerin bizi öldürmek istediğini ortaya çıkarmalıdır. Ortaya çıkarırsa öğreniriz potansiyel katillerin kim olduğunu. Ortaya çıkarmazsa da ölüm fermanımızı kimin verdiğini anlamış oluruz!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir