Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

WİESLOCH AKM’DEN ANLAMLI DAYANIŞMA -VİDEO

Almanya’da aşırı yağışların neden olduğu su baskınlarında ölenlerin sayısı 176’ya yükseldi. Almanya Meteoroloji Dairesi, selden etkilenen bölgelerde hafta sonunda şiddetli yağışların beklendiği uyarısını yaptı.

Almanya’da Rheinland-Pfalz, Kuzey-Ren Vestfalya ve Bavyera eyaletlerinde aşırı yağışlar sele neden oldu.

Rheinland-Pfalz Eyaleti Başbakanı Malu Dreyer, Mainz kentinde yaptığı açıklamada, eyalette ölü sayısının 128’e çıktığını söyledi.

UMUTLAR AZALIYOR

Bu sayının artabileceğini belirten Dreyer, arama kurtarma ekiplerine teşekkür etti. Eyalet İçişleri Bakanı Roger Lewentz de hala 155 kişinin arandığını belirterek, “Böyle bir olaydan bir hafta sonra, kayıp insanların hala hayatta olma şansı azalıyor” dedi.

Lewentz, yaşamını yitiren 62 kişinin kimliğinin tespit edildiğini, 766 kişinin de yaralı olarak hastanede bulunduğunu aktardı.

Daha önce sellerde ölenlerin sayısı 48 olarak açıklanan Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bu sayı 47 olarak düzeltildi.

Bavyera eyaletinde ise 1 olarak kaydedilen can kaybı sayısında artış olmazken, ülkede sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 176’ya çıktı.

Öte yandan Almanya Meteroroloji Dairesi (DWD), selden etkilenen bölgelerde hafta sonunda şiddetli yağışların beklendiği uyarısı yapıldı.

Almanya’da geçen hafta Rheinland-Pfalz, Kuzey-Ren Vestfalya ve Bavyera eyaletlerinde aşırı yağışlar sellere sebep olmuştu.

Selin etkili olduğu bölgelerde arama kurtarma ile enkaz kaldırma ve temizlik çalışmaları devam ediyor.

‘‘ ÜYELERİMİZDEN BAZILARI ANTWEİLER’E GİDİP  YARDIM ETTİLER‘‘

 

AABF Üyesi Wiesloch Alevi Kültür Merkezi üyeleri sel baskınından etkilenen bölgeye giderek, selden etkilenen Alman ve diğer ulusllardan insanlara birlikte, sel sularının içine kadar girdiği evlerin temizlenme ve onarım çalışmalarına katıldılar.

Wiesloch Alevi Kültür Merkezi, bu örnek dayanışmaya ilişikin sosyal medya üzerinden yaptığı yazılı açıklmadai şu ifadeleri kullandı:

‘‘Wiesloch Alevi Kültür Merkezimizin organize ettiği, Almanyada yaşanan sel felaketineden etkilenen insanlara destek olmak için, üyelerimizden bazı canlarımız Antweiler’e gidip yardım ettiller,destek oldular.‘‘

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir