Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Açlık sınırı asgari ücreti geçti, yoksulluk sınırı ise 12 bin TL’ye ulaştı

Türkiye’de açlık sınırı temmuz ayında 3 bin 500 TL’yi geçerken, yoksulluk sınırı 12 bin 195 TL oldu.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan Temmuz 2021 Yoksulluk Araştırması sonuçları açıklandı. Araştırma, Türkiye’deki açlık sınırının asgari ücreti geçtiğini gösterdi.

Buna göre, açlık sınırı temmuzda bir önceki aya göre 45 lira arttı. Dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için alması gereken kaloriyi sağlayacak gıda maddelerinden oluşturulan bir sepete bir ay süreyle ödenmesi gereken para temmuzda 3 bin 513 lira olarak hesaplandı.

Yoksulluk sınırı 12 bin 195 liraya yükseldi. Açlık sınırı bu yılın ilk yedi aylık döneminde 367 lira yoksulluk sınırı ise bin lira arttı.

Son bir yılda ise açlık sınırında 622 liralık, yoksulluk sınırında ise bin 791 liralık artış yaşandı.

EN ÇOK ARTIŞ SÜT ÜRÜNLERİNDE
Ankaragazetecisi.com’
da yer alan habere göre, Ankara’da en fazla alışveriş yapılan pazar ve marketlerden derlenen fiyatlara göre sağlıklı beslenebilmek için et-balık – yumurta için temmuzda harcanması gereken tutar bir önceki aya göre 9 lira, geçen yıl aralık ayındaki düzeyine göre 108 lira ve son bir yılda ise 126 lira artarak bin 31 liraya yükseldi. Kuru bakliyat için yapılması gereken harcama önceki aya göre 8 lira, geçen yılın aynı ayına göre ise 18 liralık artışla 85 lira oldu.

Süt, yoğurt ve peynir için yapılması gereken harcama temmuzda bir önceki aya göre 46 lira artarken, yılın ilk yedi aylık döneminde 209 lira ve geçen yılın temmuz ayına göre ise 236 lira artarak 873 lira oldu.

Meyve harcaması için ayrılması gereken para temmuzda 34 lira azalırken hem son yedi ayda hem de son bir yılda 55 lira artarak 337 oldu.

Dört kişinin yapması gereken sebze harcamasının parasal tutarı da temmuzda 8 lira arttı, geçen yılın sonuna göre ise 80 lira azalarak 273 liraya geriledi. Sebze harcamalarında son bir yıllık dönemde de 24 liralık artış oldu.

Temmuzda 459 lirada kalan bir ailenin ekmek, un ve makarna için bir ayda yapması gereken harcama ise son bir yıllık dönemde ise 70 lira arttı. Pirinç ve bulgur harcamaları temmuzda değişmezken son bir yılda 13 lira artarak 88 lira oldu. Sıvı yağ ve margarin için yapılması gereken harcama temmuzda 1 lira, son bir yılda ise 27 lira artarak 83 liraya çıktı.

Şeker, bal, pekmez, reçel gibi gıda maddelerine yapılması gereken harcama da temmuzda 6 lira artarak 221 lira oldu.  Aynı ailenin zeytin için yapması gereken harcama da değişmedi ve 55 lirada kaldı.

YOKSULLUK SINIRI 12 BİN 195 TL
Yoksulluk sınırının belirlenmesinde gıda dışı harcamaların fiyat artışları da esas alınarak yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin gıda dışındaki gereksinimlerini karşılayabilmesi için gereken harcama tutarı da temmuzda 8 bin 682 liraya çıktı.

Temmuzda giyim ve ayakkabı harcamaları 688 liraya çıktı. Barınma (kira dahil) harcamaları bin 91 liraya yükseldi. Ev eşyası harcamaları bin 25 liraya çıkarken, sağlık harcamaları 399 lira oldu.

Ulaştırma harcamaları bin 832 liraya, haberleşme harcamaları 516 liraya, eğlence ve kültür harcamaları 349 liraya yükseldi. Eğitim harcamaları 269 liraya olurken, otel harcamaları 720 lira, diğer mal ve hizmetlerle ilgili harcamalar 554 lira olarak hesaplandı. Alkollü içki ve sigara harcamaları ise 538 lirada kaldı.

Gıda dışı harcamalarda bu yılın ilk yedi aylık döneminde 641 lira son bir yılda ise bin 172 liralık artış yaşandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir