Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kulaklara fısıldanan katliam ZİNİ Gediği

Erzincan’da 1938 yılında Zini Gediği’nde topluca kurşuna dizilenleri 8 Ağustos 2021 Pazar günü, Saat 16:00’da, Erzincan Kılıçkaya Köyü’ndeki anılacakları.

Katledilenlerin çocukları ve torunları olan o bölgedeki Alevi canlar, “Zini Gediği İnisiyatifi” olarak atalarının anısına, ulaşımı oldukça zor olan ve kemiklerin hala orta yerde duran Zini Gediği‘nde 8 Temmuz 2014 tarihinde oradaki taşları toplayarak, kemikleri içinde topladıkları ve mum yakabilecekleri sade bir Anma Mekanı yaptılar. O günden bu yana her yıl 8 Ağustos günü bir kaç saat yürümeyi gerektiren bu Anma Mekanı’nda toplanarak atalarını anmakta; anılarına mumlar yakıp, gülbenkler okumaktalar.

Zini Gediği İnisiyatifi,  bu yıl yapılacak anmya ilişkin yaptığı  yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

‘‘8 Ağustos 2021 Pazar, Saat 16:00’da,  Erzincan Kılıçkaya Köyü’ndeki anma etkinliğine davet…

Kulaklara fısıldanan katliam ZİNİ Gediği

Kulaklara fısıld1938 yılı yaz ayları, Harman Zamanıdır. Dersim kırımını yapacak askeri komutanın bir ayağı Erzincan’a bağlı Surbahan/Kılıçkaya köyünde üslenmiştir.

Surbahan’dan ve çevre köylerden toplanan ve hepsi de Alevi ve erkek olan 100’e yakın masum köylü üç gün Eyüp Ağa’nın ahırında tutulur.

Aralarında şehir esnafından Yağcı Ali, Murtaza Ali, şoför Şükrü, ortaokul öğrencisi Hüseyin Gökdemir, Rüştiye Mezunu Süleyman Gökdemir, köyün muhtarı Halil İnce dahil, her yaş ve meslek grubundan insanlar vardır. İplerle birbirine bağlanarak askerlerin gözetiminde dağa doğru başlatılan bu yolculuk 3 bin 200 metre yükseklikte Ovacık sınırlarında “ıssız” bir yer olan Zini Gediği’nde son bulur.

Getirilenlerin hepsi burada öldürülür. Cesetler açıkta, tozun toprağın içinde öylece bırakılır.

Katliama maruz kalan köyler (Mollaköy, Surbahan, Kismikor, Balıbey, Mağaçur ve Girlevik) ve katledilenlerin tamamı yaklaşık 200 yıl önce Pulur’dan (Ovacık) gelip yerleşenlerden oluşmaktadır.

Bu ıssız dağlarda 100’e yakın köylü katledilirken, aileleri de bilemedikleri bir yolculuğa; sürgüne zorlanmışlardır.

Bu kırımı hatırlatmak,  katledilen atalarımızı anmak üzere herkesi 8 Ağustos’ta, saat 16:00’da, Erzincan Kılıçkaya’daki etkinliğe davet ediyoruz.‘‘

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir