Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İBB’den “Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali”, 30 Temmuz Cuma günü başlıyor. Üç gün sürecek festivalde; söyleşiler, konserler, ışık gösterisi ve sergiler ile Hacı Bektaş Veli’nin felsefesi anlatılacak.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Hacı Bektaş Veli’nin ölümünün 750. yılı nedeniyle 2021 yılını 2021 Hacı Bektaş Veli Yılı” ilan etmişti. Bu kapsamda Hacı Bektaş Veli’nin Alevi- Bektaşi inanç ve felsefesinin tanıtılması ve yaygınlaştırılması için en önemli adım İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) geldi.

İBB’nin düzenlediği “Serçeşme Hünkar Hacı Bektaş Veli Festivali”, 30-31 Temmuz – 1 Ağustos tarihlerinde İstanbul Yenikapı etkinlik alanında gerçekleştirilecek.

45’in üzerinde sanatçının katılacağı festivalde, söyleşiler, konserler, sergiler düzenlenecek, ışık gösterileri yapılacak. Alevi kurumlarının da etkinlik alanına kurulacak standlarda yerini alacağı festival tüm halkın katılımına açık olacak.

Arif Sağ’dan Musa Eroğlu’na, Ender Balkır’dan Şevval Sam’a, Mikail Aslan’dan Cengiz Özkan’a, Cem Adrian’dan Moğollar’a kadar usta sanatçıların konserleriyle yer alacağı  festivalin programı şöyle:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir