Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ABD nin Iraktan ev Suriyeden çekilmesi seneye kalmaz

-Nidal Hawari-
Kabul Kabus Oldu.Amerika’nın çekilme kararından sonra yaşanan gelişmeler ciddi soru işaretleri barındırıyor.
Amerika ile beraber işgale giden İngiltere, Kanada, Almanya halk deyimiyle sap gibi ortada kaldılar. Ağır eleştiriler altındalar. Çekilmenin daha mantıklı şartlarda olması mümkündü.
Anlamsız, programsız çekilme iki ayrı yoruma neden oldu. Afganistanı Talibana bıarkma ve ABD karşıtlarının başına bela salma. Diğer görüş ABD yenildi, çıkarları kalmadı çekilmek zorunda kaldı.
Rusya ve İran elçiliklerini çekmedi. Gelişemleri Çin içinde olmak üzere dakik takip ettiler ve içerdeki ilişkiler sayasinde sağlıklı bilgi aldılar. Çin, Rusya ve İran Talibanla konuşmaya ülkeyi yapılandırmaya hazırız dediler. ABD ve müttefikleri diyecem ama şimdi bu koşulda gerçekten müttefikten çok mal konumundalar. Bunca emekten sonra ülkeyi hem cihatçılara hemde Batı düşmanlarına teslim et.
Talibanın rengi daha belli olmadı. Bu kardeşlerimiz şeriatçı bıçak kanunlarından başka bir şeylerden anlayacaklarını sanmıyorum.
İnsanların gözden kaçırddıkları bir şey var. Dünya yeniden şekilleniyor. Bu çalkantılar, hızlı değişimler daha büyük gelişmelerin öncül sarsıntılarıdır. ABD nin Iraktan ev Suriyeden çekilmesi seneye kalmaz bunuda bir kenara yazın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir