Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Isparta Cemevi’nde Faşizm Hortladı; Alevilere Saldırı ve Hakareti Yutan Aleviler

-Ersin Özgül-
Isparta Cemevi’nin açılışında söz alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ın Diyanet’i eleştiren konuşmasına AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen müdahale ederek kürsüden indirmeye çalıştı. Kaplan’a yönelik ölçüsüz üslup ve müdahaleyi kabul etmeyen Alevi kurum başkanları kürsüde söz almayarak durumu protesto etti.
Yaşananlar sadece PSAKD Gani Kaplan’a müdahale olarak görülse de işin arka boyutunda Isparta Cemevi yöneticilerinin de içerisinde bulunduğu örgütlü bir provakasyon görüntüsü vardı. Isparta Valisi ve yanındakiler PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’a nasıl böylesi müdahale etme cesaretini gösterdi? Kim ne tavır koydu? Olayın arka boyutunda neler vardı soruları ise hala cevaplarını bekliyor.
Olayın ilk elden tanığı olan PİRHA emekçisi olarak yaşananların bir skandal ve utanç olduğunu söylemek gerekir. Gani Kaplan’a müdahale sonrası Alevi kurum başkanları sahnede söz almayarak, sanatçılar konserlerini iptal ederek yaşananları protesto etti.
YEMEK ŞİRKETİNE İHALE EDİLEN LOKMA, DİPLOMASİ KOKAN PROTOKOL
2017 yılında arsası alınan Isparta Cemevi’nin temeli aynı yıl atıldı. Avrupa Alevi örgütlülüğünün büyük katkıları tamamlandı. 25 Eylül günü gerçekleşen açılış için yola çıkıp Isparta’ya gelmiştik. Belediyelerin aşure törenleri gibi buradaki kurban lokması da Isparta Belediyesi tarafından bir yemek şirketine ihale edilmişti. Açılışa yakın bir zaman kala protokol diye hitap edilen siyah takımlı, kravatlılar kendileri için özel ayrılan renkleri, desenleri, konforları ayrı bir yere alınıyordu. Hakkını vermek gerekir ise orada bulunan Alevi kurumları da halktan bu kadar kopuk, diplomasi kokan bu alanda değil de bildiğimiz plastik sandalyelerde oturmaya tercih etmişti. Protokol diye hitap edilen bu grup öylesine kalabalık bir grup ile bu cemevine çıkarma yapmıştı ki; halk neredeyse onlardan azdı.
KAPLAN’IN DİYANETE ELEŞTİRİSİ SONRASI BELEDİYE BAŞKANININ TEKÇİLİĞİ HORTLADI
Alevi kurumları adına sözü alan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan konuşmasında Alevilerin ibadethanesi olan cemevlerinin statüsüne ve Diyanet İşleri başkanlığının tek bir din ve mezhebe yönelik politikalarına dair eleştirilerinin dile getirdiği esnada, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen kürsüye müdahalesi tekçi zihniyetini açığa çıkardı.
PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, Isparta Cemevinin açılışında yaptığı konuşmasında Alevilerin ibadethaneleri olan cemevinin yasal statüye kavuşturulmadan yapılacak hizmetlerin bir anlamı olmadığını ifade etti. Konuşmasının devamında Diyanet’in Alevilere yönelik ayrımcı söylemlerini hatırlatan Kaplan, “Alevilerin ibadethanelerin yasal statüsünü kabul etmeden bizlere hizmet vermenin bir anlamı yok. Aleviler açısından bu zulümdür. Cemevleri kırmızı çizgidir diyen Diyanet de bizler için kırmızı çizgidir. Diyanet’in yaptığı hizmetten tek bir dinin tek bir mezhebi yararlanıyor” dediği esnada AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak Kaplan’ın bulunduğu kürsüye doğru yürüdü. Kaplan’a karşı ölçüsüz üslup kullanan Isparta Belediye Başkanı Başdeğirmen, Kaplan’ın kürsüden indirilmeden programa devam edilmeyeceğini söyledi.
“BURANIN BETONUNU BEN DÖKTÜM, BEN YAPTIM; DÜDÜĞÜ DE BEN ÇALARIM”
Başdeğirmen, Isparta Cemevini kendisinin yaptırdığına dair naralar atmaya devam ederken, ‘Ben yaptım düdüğü de ben çalarım” edasıyla, “Bizim Diyanet İşleri Başkanlığımız, Cumhurbaşkanlığımız her şeyiyle cemevlerinin de yanındadır. Alevilerin de yanındadır, Sünnilerin de yanındadır, Kürtlerin de yanındadır, herkesin de yanındadır. Siz konuşmanızı bitirmeyene kadar oturmuyorum. Burası siyaset meydanı değil, burada siyaset yapamazsınız. Konuşmacı bırakmadığı sürece de oturmuyorum. Bizler buraya Cumhurbaşkanımızın temsilcisi olarak geldik. Bu cemevini biz yaptık, hepimiz yaptık. Buranın betonunu da ben döktüm. Buranın pencerelerini ben yaptım. Burayı hep biz yaptık. Ben burada hükümetime, Cumhurbaşkanıma, Diyanet İşleri Başkanlığıma laf ettirmem. Alın arkadaşı, alın” diyerek Alevilere zulüm eden Diyanet’e sahip çıkarak Alevilere had bildirmek ve bu inkarcı aklı hala canlı tutmak istiyordu. Biri de çıkıp al betonunu başına çal diyemedi.
ISPARTA CEMEVİ BAŞKANI, VALİNİN TALİMATLARINI ASKERİ EDAYLA YERİNE GETİRİYORDU
Bu hadsiz müdahale karşısında ise Alevi basın emekçisi olarak o hemen o alana doğru yöneldik. Birkaç koruma ve tanımadığımız kişiler ise Gani Kaplan’ın üzerine yürüyerek mikronunu bırakmasını istiyordu. Acı olan ise belediye başkanının yanında olan Isparta Cemevi Başkanı Sabiha Yılmaz ve yöneticilerinin aynı tekçilik ve yaklaşımla Gani Kaplan’a müdahalesi idi.
Isparta Cemevi Başkanı Sabiha Yılmaz, Alevilere yönelen bu akılın hışmı ile Gani Kaplan’ın mikronu bırakmasını avaz avaz bağırarak, “Burayı siyaset meydanı değil. Biz emek verdik bu emeği kimse yıkamaz. Evet herşeyi belediye belediye başkanı yaptı. Mikronu kapatıyorum” diyerek bu kirliliği kendisi de kusuyordu. Alevi kurum başkanının bir diğer Alevi kurum başkanına böylesi müdahalesi travmanın büyüklüğünü göz ününe seriyordu. Efendisi ile olan ilişkisi onu da bu inkar politikasının içine alarak ken
ISPARTA VALİSİ, GANİ KAPLAN’I SAHNEDEN ALMAKLA TEHDİT EDİYOR
Isparta Valisi o ara Cemevi Başkanı Sabiha Yılmaz’ın kulağına yaklaşarak, “Siz konuşmacıyı alın yoksa aksi takdirde ben alırım doğru olmaz” diyerek tehditler savuruyordu. Cemevi başkanı Sabiha Yılmaz ise amasız, koşulsuz talimatları askeri edayla yerine getirmenin derdinde idi.
BELEDİYE BAŞKANININ HAKARETİNİ YUTAN ALEVİLER !..
Olayı sakinleştirmeye çalışan kimi Alevi temsilciler (isme gerek yok) Isparta Belediye başkanının bu hadsiz müdahalesi ve sahneye yürüme cesaretine tek bir laf etmek bir yana Gani Kaplan’a “Son cümleni kur diyor, teşekkür et” deme acizliğini gösteriyordu.
BELEDİYE BAŞKANI HAKARETLERİNE RAĞMEN CEMEVİNİ KURDELESİNİ KESİYOR
Isparta Cemevi Başkanı Sabiha Yılmaz, efendisinin kendisine verdiği görevi olan Kaplan’ı sahneden indirmenin gururunu yaşıyor o an. Söz alan Cemevi Başkanı Sabiha Yılmaz konuşmasında yaşananlardan kaynaklı sayın valisi ve belediye başkanından defalarca özür dileme gibi erdemsizliği kendini yakıştırıyor. Belediye başkanı ile açılış kurdelesini kesen Alevilere ne demeli peki? Tarih sizi unutmaz elbet….
TOPLUMSAL HAFIZASIZLIĞIMIZ VE BELEDİYELER İLE İLİŞKİLENME BİÇİMİMİZ
Sonuç olarak devletçi zihniyetler görünürde halkların kültürüne, inancına, farklılıklarına değer verdiğini söyleyerek bu kurumu yüceltir. Bu aslında değersizleştirme siyasetini ortaya koyar ve kendisini bu beton bloklar olan cemevlerine taşır. Bu sistem Alevi toplumu sadece ekolojik-ekonomik yıkıma değil, demokratik doğal toplum değerlerini de anlamsızlaştırarak kendi denetimine almaya çalışmaktadır.
Bununla birlikte bu inkarcı aklın yerel yönetimleri olan belediyelerin insafına bırakılmış cemevileri ile Alevilerin mahkum edilmesini ve kurumların buna dahil olması açıkça göstermiştir ki; bu ilişkilenme biçimleri son derece tehlikelidir. Sözde kendi inşa ettiklerini söyledikleri bu cemevlerini, ‘Parasını verdim düdüğü de ben çalarım’ edasıyla dizayn edip denetimine almak isteyenlerin önü kesilmelidir. Bu zihniyetin temsilcileri, Alevi toplumu üzerindeki katliam, inkar politikasını her zaman canlı dip diri tutmaya çalışıyor. Peki ya bizler neden bu kadar belleksiziz?…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.