Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ELEŞTİRİ, YANLIŞIN İÇİNE DÜŞENLERE, DÜŞÜRÜLENLERE  HATA VE YANLIŞLARINI GÖSTERME YÖNELİMİDİR!

-Hasan Subaşı-

İnsanı insan eden şey onun düşünceleri, duyguları, değer yargıları ve bu temelede  şekilenip oluşan karakteri, iradesi ve duruşudur.‘‘  Duruşu olmayanın kişiliği olmaz‘‘ söz, bu bağlamda çok değerli bir belirlemedir.

Eleştiriye tahammülsüzlüğün ve eleştiriyi saldırı olarak algılama anlayışının şahlandığı toplumsal  ortamlarda  yaşıyoruz. Hal böyle olunca, özeleştiri yapmaktan uzak durma eğilimi  hem toplumsal hem de  örgütsel ortamlarda, sürekli olarak kendisini güçlendiriyor. Bu durum kaçınılmaz olarak zaman içinde, insanların kendi elleriyle yarattıkları hatalar ve yanlışlar dağının altında kalarak ezilmlerine ve farklı şekillerde çürümelerine yol açıyor.

Alevi  özgürülük mücadelesi içerisinde ve yaşamın her alanında kendisine karşı eleştirel yaklaşmayan ve özeleştiri yapmaktan  uzak duranların bu davranışları bize, onların yol ateşinde tam olarak pişmediklerini, çiğ  kalan yönlerini olduğunu ve bundan dolayıda benlikten kurtulup birliğe varamdıkların gösteriyor.

Örgütlü mücadelenin akışı içinde yol yürüyen her insanın yaptığı yanlışlar, içine duştüğü veya düşürüldüğü  hatalı durumlar mutlaka vardır.

Yol ve dava insanları, bu tür durumlar karşısında sessiz, tavırsız kalmazlar! Çünkü sessiz, tavırsız kalmak; yol erenlerini yapılanları onaylamaktan başka bir yola çıkarmaz!

Bu onaylama hali; kişinin yaşadığı düşünsel  bulanıklığın, iradesizliğin, toplumsal ve örgütsel değer yargılardan  uzaklaşmanın ve bunların toplamının orataya çıkardığı bir çürüme durumudur!

Bu tespit bizleri hangi  gerçekle göz göze getirir ? Eleştiri yapanların, eleştirdikleri arkadaşlarını içine düştükleri çürümenin içinden çekip almak için çaba harcadıkları gerçeğiyle.

Bundan dolayı örgütlü mücadele içinde hata ve yanlış yapanları, bu insanların kişiliklerini rencide etmeden ve yol diline sıkı sıkıya bağlı kalarak eleştirenleri değil; haksızlıklar, yanlışlar ve hatalar karşında sessiz kalanları eleştirmek daha  doğru bir tutumdur.

Bu tutumu sergilemek, ‘‘yandaşlığı’’ ve çürümeyi ortadan kaldırmak açısından çok önemlidir!

 Burada  dile getirdiklerimiz bizim yol hakikatlarımızdır.

Alevilikte yol talibinin müşkülünü çözmek ve düşkün olanı kaldırarak yeniden yola kazandırma anlayışı vardır. Yukarıda dile getirdiklerimiz, bu anlayışın şekillendirip ortaya çıkardığı düşüncelerdir.

Eleştiri ve özeleştiriye birazda bu gözle bakalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.