Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Pirlerin duruşunu sergilemek

 –Mehmet Ali Demir-

Artık korkmadan sesimizi yükseltmenin, Alevileri güce ve egemenlere satmaya çalışanlara karşı kararlı bir duruş ve güçlü bir haykırışın zamanı geldi. Gelinen süreçte Alevilere yönelik yeni bir asimilasyon dalgası “aldatma, kandırma, oyalamaca” furyasına ve Alevileri birbiriyle tartıştırıp kavga ettirmeye dönüşmüş durumda.

Bu bağlamdan her zamankinden daha uyanık ve daha güçlü bir birlik oluşturmaya gereksinim kaçınılmazdır. Bunun için de tarihe bakmamız, tarihten ders almamız şarttır. Tarihin çeşitli dönemlerinde Pirlerimiz, Ulularımız, Önderlerimiz benzer saldırılara sarsılmaz bir inanç ve kararlı bir duruş sergilemekten asla kaçınmamışlardır. Pirlerimiz her tür kötülüğe karşı insanlığı, kötülüğe karşı iyiliği savunmaktan asla vazgeçmemişlerdir.  Kendi içinde de “Yol cümleden uludur” düsturuyla hareket eden Pirlerimiz zulüm düzeni sahipleri barbarlara, inkârcılara korku salmış, her tür bedeli ödemeyi göze almışlardır. Zira bu dava, Aleviler için ölüm kalım davasıdır.

Bazı anlar vardır ki, artık “bu son noktadır” dersiniz. Bu nokta ‘yok olmadan önceki son çıkış’, ya da ‘dönüşü olmayan’ yani yok olmaya götüren bir yol olduğu anlaşılıyor. Artık sonra ‘son çıkıştasınız.” Ya son çıkışı kaçırmadan kurtulacaksınız, ya da  karanlık içinde yok olup gideceksiniz.

İktidarın en öndeki yandaşlarından olan Abdulkadir Selvi, kabine toplantısında Cemevlerine,  ‘Kültür Merkezi’ statüsü verilmesine, elektrik ve su faturalarının hükümetçe karşılanmasına ve Dedelere maaş bağlanması konusunda ortak karara varıldığını yazdı.

Hükümetin “Alevi Açılımı” kapsamında dile getirdiği ‘Cemevi Dedelerine maaş bağlanması, ‘su ve elektrik parasının devlet tarafından ödenmesi’ kararı, devletin doğrudan Aleviliğin inançsal yapısını tanımak yerine geliştirdiği yeni bir asimilasyonu oyunudur. Hükümet Alevilere, “siz İslamsınız, Müslümansınız, ibadetinizi Camide yerine getirin. Şimdiki binalarınız da Kültür Merkezi olarak kalsın.’  demektedir.  İşte bu söylem çok güçlü bir şekilde asimilasyon politikalarına işaret etmektedir.

Eğer sesimizi yükseltirsek bu dayatma politikaların boşa çıkarma ve karşılaşılan saldırıları püskürtebiliriz. Bunu başarabilmek için de yeniden ayağa kalkmak, yan yana, omuz omuza ve ödünsüz bir duruş sergilemeliyiz. Bu iradeyi ortaya koymalıyız. Bunun için tarihteki benzer durumlar ve süreçlerde bizde var olan ve sabrın sonuna, sabrın denediği son sınırlara gelindiğinde Pirlerimizin görkemli duruşlarını, tarihe mal olan direnişlerini örnek almalıyız. Bu saldırıların, asimilasyon politikasının bertaraf edilebilmesi için Alevi bireyler, Pirler, Analar, örgütler, kanaat önderleri hep birlikte, öze dönüşü gerçekleştirmeli, birbirlerine sıkıca sarılmak zorundadır.

Devlet güçlü bir şekilde çok değişik yöntemler, argumanlar kullanarak Alevileri bölme ve kendi Alevisini yaratmayı amaçlamaktadır.  Dedelere maaş bağlayarak, kendine bağlı birer ‘Memur Dede’ modeli yaratmak istemektedir. Devamında Camilerde, İmamlara yaptığı gibi her hafta ellerine bir kağıt tutuşturup kendi tekçi propagandasını yaptıracaktır.  Devletin memuru olan kim olursa olsun, kendisine verilen göreve bağlı çalışmak zorunda kalacaktır.

Ama bu asimilasyonu politikalarını kabul edecek ‘Dede’ kişiler, ancak günümüzün Hızır paşaları olabilir. Aleviler bu gibilerin Cemlerine katılmamalı, bu kişilere Rızalık vermemeli, onları açıkça reddedip gerçek Pirlere, Ana Pirlere ve Yol’a sahip çıkmalıdır. .

Ya zoru başarmalı, asimile olmaktan, yok olmaktan kurtulmak için gücümüzü ortaya koymalıyız. Asimilasyonla başa çıkabilmenin yegane yolu, Pirler gibi yola sahip çıkmalıyız. Bu başkalaştırmaya yönelik politikalarını boşa düşürmek esas görevimiz olmalıdır. “Bizler devlete vergi veriyoruz. Bizim dedelerimize maaş versinler” sözlerinin arkasına sığınmak, Pir Sultan Abdal’ın köpeklerinin yemediği haram sofrasındaki yemekleri yemek demektir. Asimilasyona teslim olmak, diz çökmek ve biat etmektir.

Önümüzde iki yol var. Ya sessiz kalıp yok olacağız. Ya da Yol’a sahip çıkıp tarihe karşı, geleceğimiz çocuklarımıza karşı görevlerimizi yerine getirecek ve bir kez daha bu asimilasyon politikalarını, katliam demek olan uygulamaları Pirlerimizin direnci, inancı ve bilinciyle boşa çıkaracağız.

Karar sizin. Aşk ile..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.